Читај ми!

Јеремић отворио Форум малих држава

Председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић отворио је у Њујорку Форум малих држава. Отварајући Форум, Јеремић је истакао да је и Србија, попут многих других земаља, прошла кроз периоде трагедије и славе жртвујући свој људе и богатство далеко изнад могућности када год је требало да брани слободу.

У седишту Уједињених нација у Њујорку председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић отворио је Форум малих држава. Догађају су присуствовали генерални секретар УН Бан Кимун и државни секретар САД Хилари Клинтон.

Јеремић је том приликом подсетио да и сам долази из мале државе - Србије и да му је због тога ова дужност посебна част.

"Ми смо поносна земља која нити заузима пуно простора на мапи света нити има велике природне ресурсе. Попут многих других земаља и моја земља је прошла кроз периоде трагедије и периоде славе жртвујући свој људе и богатство далеко изнад могућности када год је требало да брани слободу," рекао је Јеремић.

Форум малих држава, који ове године слави 20-годишњицу, током протекле две деценије проширио је чланство и стекао добру репутацију због свог доприноса Уједињеним нацијама, оценио је председавајући Генералне скупштине.

Историја, показује, додао је, да релевантност једне земље у међународном систему, не мора да буде одеређена њеном величиниом већ идејама, иницијативама и динамиком.

"По својој природи, мале државе деле специфичне бриге и заједничке интересе, као што су одрживи развој, управљање глобалном економијом, климатске промене и ревитализација УН. Оне су суочене са бројним изазовима са којим се не суочавају велике земље због чега висе цене значај мултилатералне сарадње и солидарности," рекао је Јеремић.

Јеремић је подсетио да је као председавајући Генералне скупштине предложио да оквирна тема овогодишње дебате Генералне скупштине буде решавање међународних спорова и ситуација мирним путем.

"По мом мишљењу одрживи развој је један од стратешких начина за спречавање сукоба. Он је све више испреплетан са дневним редом глобалног мира и безбедности. Као председник Генералне скупштине намеравам да радим са земљама Форума како би се приближили том историјском циљу," рекао је Јеремић.

Тероризам највећа претња

Поред тога, у ери глобализације оружје за масовно уништење је постало доступно не више само државама већ и другим актерима, а "опасност од тероризма је једна од најдраматичнијих претњи са којима се данас суочавамо", упозорава Јеремић.

"Борба против тероризма мора остати високо на дневном реду и не сме се штедети напора да та пошаст порази," навео је Јеремић.

Председник Генералне скупштине УН је током говора нагласио значај економске димензије суверене равноправности.

"Ниједна земља не може изаћи из сиромаштва уколико нема право да се њен глас чује," рекао је Јеремић и додао да због тога очекује активно учешће малих земаља у предстојећим догадјајима у УН и на глобалном плану.

"Предложио сам покретање процеса који би довео до успостављања оквира за консултације између Генералне скупштине УН и међународних финансијских и трговинских институција и група попут Г-20", истакао је Јеремић.

То би, према његовим речима, помогло отклањању страховања и неизвесности на које мале државе годинама скрећу пажњу, а инклузивност је важан фактор у тренутку када се предузимају кораци за креирање стабилније и просперитетније и уравнотеженије глобалне економије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом