субота, 29.09.2012, 14:30 -> 23:25
štampajВелики пожар у старом делу Алепа
Током ноћи и раног јутра избио велики пожар у старом делу Алепа. Ватра прогутала велики део средњевековног базара, преноси "Њујорк тајмс". Већ трећи дан заредом бесне сукоби у Алепу. Најмање шест војника погинуло у Дари.
Највећи сиријски град Алеп последњих месеци доживео је велика разарања, али протекла два дана била су, по овај град, изузетно деструктивна.
Поред даноноћних борби које се воде, током ноћи је избио велики пожар у суку (базару), односно старом делу града.
Ватра је прогутала велики део огромном средњевековног базара, док су се припадници сиријске војске борили са побуњеницима, који су се заветовали да ће одсудна битка за град бити настављена.
Пожар је беснео кроз стари део града, који је иначе под заштитом УНЕСКО-а, током ноћи и јутра.
За многе становнике Сирије и Алепа, једног од најстаријих и у континуитету насељењених градова на свету, стари део града био је симбол поноса и његово оштећење може да изазове емоција на обе стране које ће додатно потпирити, већ постојеће, анимозитете.
"Наша срца и мисли су изгорела у ватри. Није само и питању сук и продавнице, то је наша душа", рекла је Дима, један од доктора у Алепу, за Њујорк тајмс.
Не желећи да открије свој пун идентитет Дима је рекла да је она, као и велики број становника града, подржавала миран отрпо режиму, али да је веома испровоцирана и бесна на насилан пут који су побуњеници изабрали.
Устаници су саопштили да желе да "ослободе" неке делове града које држи војска.
Дима, ипак, сумња у тактичку мудрост и праве намере побуњеника, називајући их "перформанс мајсторима" који су безразложно изазвали владине снаге.
Осврћући се на најаву побуњеника да је ово одлучна битка, Дима каже да нема никакве одлучне битке и да нема никаквих ослобођених делова града.
Сукоби се настављају
У Сирији већ трећи дан за редом бесне сукоби у стратешки важном делу трговинске престонице Алепа, тврде посматрачи. Епицентар сукоба је Салахедин, побуњеничко упориште на југозападној страни града где су побуњеници напали положај војске, саопштила је организација Сиријска опсерваторија за људска права.
Током сукоба владиних снага и побуњеника у историјском центру Алепа избио је пожар на градској пијаци из средњег века, саопштила је Опсерваторија. Борбе у Алепу и оклини се воде од четвртка, откако су побуњеници најавили одлучујућу битку за највећи град у Сирији.
У другим деловима земље, снаге лојалне председнику Башару Асаду гранатирале су локације у јужној провинцији Дари, где је, такође, било сукоба, као и у Деир Езору, на истоку земље, и у Дамаску.
Најмање шест војника погинуло је у Дари, док су четири цивила страдала у гранатирању Деир Езора, а погинула су и два побуњеника. У Дамаску је било рањених, али се не зна колики је тачно њихов број.
У Маскани, у провиницији Алеп, у гранатирању је погинула једногодишња беба, а мајка и брат су рањени. Побуњеници тврде да су остварили напредак на неколико фронтова, нарочито на југозападу земље, али су признали да нису постигли никакав значајан продор, наводи АФП.
У Сирији је у петак погинуло најмање 117 људи, од којих 71 цивил, саопштила је Опсерваторија. Између милион и 1,5 милиона људи интерно је расељено, а још 300.000 је избегло у суседне земље Јордан, Либан и Турску.
Турска упозорава Сирију
Истовремено, Турска је упозорила да ће предузети акцију ако дође до новог напада гранатама на њу са сиријске територије. Граната испаљена из Сирије јуче је пала на територију југоисточне Турске, оштетивши куће и пословне објекте у пограничној области Акчакале.
Турски министар спољњих послова Ахмет Давутоглу је новинарима у Њујорку рекао да је Анкара о овом инциденту обавестила УН и НАТО.
"Желео бих да јавност зна да имамо права која ћемо употребити у случају да се таква нарушавања наших граница наставе", рекао је Давутоглу у Њујорку где се одржава заседање Генералне скупштине УН, не износећи детаље.
Турска је примила неколико стотина хиљада избеглица из Сирије и домаћин је великом броју сиријских опозиционих личности, наводи Ројтерс.
Турска је појачала копнену и ваздушну одбрану дуж границе са Сиријом, дуге 900 километара, након што је Сирија у јуну оборила турски извиђачки авион.
Турски премијер Тајип Ердоган је тада рекао да ће сваки "сиријски елемент" који се буде приближио турској граници и представљао претњу бити третиран као војна мета.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар