"Самотна смрт" у Јапану
Готово четвртина популације у Јапану, старије је од 65 година, а више од два милиона особа старијих од 75 година живи само. Убрзано старење популације и отуђеност условили појаву феномена "самотне смрти" и тржишта на којем компаније продају тзв. терминалне пакете клијентима који се самостално припремају за свој крај.
У 2005. години у Јапану је нешто више од 2 милиона особа старијих од 75 година живело само, а према проценама токијског Националног института за проучавање популације и социјалне сигурности тај број ће се удвостручити до 2030. године, када ће чак 4,3 милиона старих бити препуштени сами себи.
Због ниске стопе рађања и отуђености, велика популација дуговечних грађана, у урбаним срединама у Јапану, на жалост, значи и да је доста људи у позној старости осуђено на живот у самоћи. То подразумева и већу опасност од изненадне смрти, са обзиром да такве особе не могу да се ослоне на чланове породице када је у питању хитна помоћ.
Оно што старије особе у Јапану нарочито забрињава је све чешћи тужни сценарио у којем тело преминуло особе остаје недељама или месецима у стану. Овакав крај у последњој деценији толико је учестао да се у широј употреби усталио нови израз - "самотна смрт".
Феномен "самотне смрти" старих лица је последњих година један од највећих друштвених проблема у Јапану. По дефиницији Беле књиге коју издаје владин кабинет, "самотна смрт" је она у којој је "особа преминула сама и на извесно време била запостављена, услед чега је завршила у трагичном стању".
Јапанско Министарство рада, социјалног осигурања и здравства дефинише је као стање које је наступило "као последица изолације од друштва, при чему је преминули на дуже време био запостављен након смрти".
Владини извори, у складу са овим дефиницијама, процењују да у Јапану сваке године овакав крај дочека преко 30.000 људи.
Отуда није чудно да се у овој далекоисточној земљи појавило ново занимање, о којем је већ направљено више дирљивих и потресних документарних, па и играних филмова. Реч је о професији "специјалног чистача", чији је посао брисање телесних течности, уклањање паркета и намештаја са којима се тело преминулог стопило приликом распада, истребљивање инсеката који су се у међувремену намножили и неутралисање непријатног мириса.
Осим тога, они пакују ствари које је за собом оставила преминула особа и на себе преузимају обавезу да рођацима доставе писма, дипломе и фотографије из живота преминулог.
"Специјални чистачи" стога имају редак увид у последње моменте и живот настрадале особе, њену исхрану, хобије, посао и познанства. Иако делују у незавидним хигијенским условима, "специјални чистачи" изазивају знатно интересовање јапанске јавности због специфичних размишљања о смислу живота и смрти које су развили током свог рада.
Станови у којима се десила "самотна смрт,", упркос темељном чишћењу, често буду знатно јефтинији од других некретнина због непријатних асоцијација које изазива смрт и распад леша.
Да би се спречио тужан крај, широм Јапана формирају се волонтерске групе чији је задатак да редовно обилазе станове у којима саме живе старе особе и алармирају надлежне службе у случају да нико не одговара на позиве и посете. Такође, интезивирају се састанци и дружење пензионера у оквиру месних заједница и општина како би се спречила њихова изолација.
Поред тога, власти и медији позивају поштаре и достављаче да одиграју позитивну друштвену улогу у спречавању овог непријатног феномена тако што ће обавестити надлежне институције, ако примете да се пошта нагомилала у сандучићима старих особа.
"Терминални пакети" и погребно тржиште
Самоћа, али и велики трошкови традиционалне форме сахране која се обавља уз присуство будистичких свештеника, у Јапану су проузроковала још један нови друштвени феномен - тржиште "терминалних пакета" који укључују све од јефтиније сахране за једну или више особа, преко припреме тестамента и порука личне природе за породицу и пријатеље, до дистрибуције ствари које ће иза себе оставити будући покојник.
Док сахрана уз вршење традиционалних будистичких церемонија достиже цифру и од око 10.000 евра, при чему свештеници у џеп одоре стављају и по 4.000, терминални пакети корпорације "Ион" који се нуде старим особама које желе да саме унапред организују свој крај, да никоме не буду на терету, укупно коштају око 5.000 евра.
Јапански медији бележе да је једна тродневна промоција "Иона" ове године привукла чак 56.000 заинтересованих за "терминалне пакете".
Нове услужне делатности у вези са смрћу, довеле су и до експлозије интересовања за нове врсте публикација. Тако је специјална свеска произвођача папира "Кокујо" намењена организовању детаља у вези сопствене сахране и расподеле наследства продата у чак 250.000 примерака за само 9 месеци од када се први пут појавила на тржишту крајем 2010. године.
Исте године, издавачка кућа у саставу тиражног листа "Асахи" објавила је "Упутство за крај" које сумира све могуће погребне и правне опције које будући покојник има на располагању при одабиру начина на који ће напустити овај свет.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар