Северни вулкан пали Сирију

Побуњеници покренули прву озбиљну офаанзиву од почетка грађанског рата у Сирији. Циљ аеродроми око Алепа. Савет безбедности УН без одговора на кризу. Од грађанског рата побегло више од 200.000 људи.

10.54 - Сиријска војска одбила нападе побуњеника на ваздухопловне базе. Државна телевизија приказала заплењено наоружање. Око 100 мртвих у борбама вођеним у петак.

Грађански рат у Сирији готово незаустављиво клизи ка свеопштем крвопролићу, јер сукобљене снаге, како се чини, немају намеру да преговарају о каквом миру, док међународна заједница, једнако подељена као сиријски народ, нема ни назнаку плана о окончању сукоба.

У таквој ситуацији, устаници су покренули прву организовану војну акцију од почетка сукоба, намерни да заузму аеродроме око Алепа и, самим тим, смање снагу удара снага лојалних Башару ел Асаду.

Кључну улогу у овој офанзиви, названој "Северни вулкан", игра јединица сачињена од дезертера сиријске војске, који су, после неколико дана жестоких напада Асадових снага, преузели иницијативу, па се сада борбе воде широм града.

Побуњеници, суштински, покушавају да заокруже територију под својом контролом и протерају владине снаге из читаве зоне од Алепа до турске границе.

Истовремено, побуњеници су напали ваздухопловну базу у провинцији Идлиб. Устаници тврде да су погодили неколико авиона и хеликоптера, али је те наводе немогуће потврдити.

Зоне безбедности у Сирији? 

Турски министар иностраних послова Ахмет Давутоглу затражио је од УН да "без одлагања" организује избегличке кампове. што је код већина чланица Савета безбедности изазвало немалу нелагодност, јер такав потез претпоставља и успостављање безбедносних зона и, самим тим, војну интервенцију. 

Британски министар спољних послова Вилијам Хејг изјавио да идеја отварања избегличких кампова има "значајне потешкоће". "Мора нам бити јасно да нешто попут зона безбедности захтева војну интервенцију и да је то нешто што би морало бити веома пажљиво промотрено", рекао је Хејг.

Савет безбедности УН и без додатног компликовања, какав представља турски предлог, већ месецима не успева да пронађе форулу за излаз из кризе, јер се Русија и Кина снажно противе страној војној интервенцији, док Американци и Французи потајно помажу побуњенике.

Према подацима УН, око 2,5 милиона Сиријаца је погођено сукобима. У Турској, Јордану, Либану и Ираку регистровано је више од 220.000 избеглица. Око 20.000 људи је убијено, укључујући и 8.000 припадника сиријских снага безбедности.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом