Деца највеће жртве Фукушиме
Годину и по дана после нуклеарне несреће у Фукушими, здравствена судбина деце у тој и околним јапанским префектурама још увек неизвесна. Више од трећине прегледане деце из Фукушиме има поремећаје у облику и величини штитне жлезде. Дуг боравак у затвореном ради заштите од радијације узима све већи данак кад је реч о физичкој спреми и психичком стању најмлађих.
Скоро годину и по дана након нуклеарне несреће у Фукушими, здравствена судбина деце у тој и околним јапанским префектурама још увек је неизвесна.
Упркос бројним позивима активиста и протестима на улицама Токија, и даље не постоји план за привремено измештање становништва или бар деце из области које не припадају забрањеној зони пречника 30 километара око централе "Фукушима 1", али су знатно контаминирана радиоактивним честицама из те нуклеарке.
Деца, која имају бржи метаболизам од одраслих и још недовољно развијене кости, вишеструко су рањивија од других старосних категорија када су у питању малигна обољења штитасте жлезде, лимфних чворова и коштане сржи које проузрокује излагање радијацији.
Након експлозије реактора у "Фукушими 1" прошле године у ваздух, тло и океан пуштене су огромне количине радиоактивних честица попут изотопа јода, цезијума, плутонијума, уранијума и стронцијума.
Радиоактивни јод изазивач је обољења штитне жлезде, нарочито код деце, а истраживања из Белорусије и Украјине показују да је у годинама након нуклеарне несреће у Чернобиљу 6.000 деце оболело од рака те жлезде.
Јапанске власти зато су донеле одлуку да се изврше прегледи штитасте жлезде код све деце из префектуре Фукушима. До краја марта ове године, 38.140 од укупно 360.000 деце која живе у тој административној области прегледано је ултразвуком, а резултати су показали да чак 36 одсто прегледаних имају чвориће и друге поремећаје у облику и величини штитне жлезде.
Упркос томе, здравствена администрација умирила је јапанску јавност саопштењем да су лекари оценили да су детаљније претраге потребне само у 186 случајева где су израслине биле забрињавајуће величине. Том приликом, јавности је предочено да се и код здравих особа природно јављају промене у облику и величини штитне жлезде и да нема разлога за претерану бригу.
Ових дана, међутим, јапански медији јављају да су државне институције наложиле преглед 4.500 деце из области Јапана које су најудаљеније од оштећене нуклеарне централе, како би се оформила контролна група чији ће резултати бити упоређени са резултатима деце из Фукушиме. Овај поступак неопходан је да би се утврдило који проценат деце која никад нису била изложена радијацији има промене на штитној жлезди.
То је, на неки начин, истовремено и прећутно признање да су изјаве лекара о могућности да су деца из Фукушиме и без радијације од раније имала безопасне природне промене на штитним жлездама, заправо, биле неосноване, јер је недостајала референца за поређење.
Живот у затвореном
Деконтаминација у префектури Фукушима још увек није у пуном замаху јер су још увек у току развој и испитивање нових технолошких поступака и машина за брзу и ефикасну деконтаминацију ширих површина, па се становништво, нарочито деца, и даље уздржава од дужег боравка напољу.
Ипак, с обзиром на то да је једноставна деконтаминација физичким уклањањем површинског слоја земљишта управо почела од школских дворишта још у лето прошле године, сада само 20 одсто основних и 10 одсто нижих средњих школа у префектури Фукушима спроводи забрану играња напољу, у поређењу са 50, односно 40 посто у октобру прошле године.
Упркос томе, мерења које су самоиницијативно спровели наставници физичке културе у школама у тој префектури показују да су због дугог боравка у затвореном простору снага, спретност и брзина ђака пали испод државног просека, а у појединим школама забележен је пад физичких способности од читавих 90 посто у односу на време пре нуклеарне несреће.
Такође, у највећим градовима те префектуре, Фукушими и Коријами у обдаништима и даље влада велики опрез, па тако чак 70 посто обданишта у Коријами уопште не дозвољава боравак деци напољу, док остали допуштају малишанима да се напољу поиграју само између 15 и 30 минута дневно.
Просветне власти су стога овог лета отпочеле систематично истраживање ефекта који дуги боравак у затвореном има на физичко стање деце у областима са повишеном радијацијом.
Физичко слабљење и ментално напрезање деце услед живота у затвореном тако су нови проблем са којим се, поред опасности од радијације и живота ван својих домова, суочава становништво префектуре Фукушима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар