четвртак, 16.08.2012, 16:47 -> 18:13
štampajУН дижу руке од Сирије?
Више од 30 Сиријаца отето у Либану у знак освете утицајне шиитске породице Мукдад због киднаповања једног њиховог рођака. Дамаску суспендовано чланство у организацији Исламске конференције. Савет безбедности УН разматра субину мировне мисије.
18.10 - Савет безбедности УН неће продужити мандат посматрачкој мисији у Сирији. Русија тражи састанак сталних чланица Савета безбедности и земаља које окружују Сирију.
Утицајна либанска шиитска породица Мукдад отела је више од 30 Сиријаца који живе у Либану и знак освете за киднаповање једног њиховог рођака. То је још један од јасних знакова да конфликт у Сирији може врло лако да се прелије изван граница те земље.
"Убићемо све таоце уколико сиријски побуњеници не ослободе нашег рођака Хасана", поручују из породице Мукдад.
На видео снимку емитованом на либанској телевизији шиитска породица запретила је да ће да направи хаос на улицама и да прошири свој низ отмица уколико њихов рођак, којег су отели побуњеници, не буде враћен.
Док околности отмица још нису у потпуности познате, најновији догађаји показују колико су, на првом месту, Либан, а после и друге државе у региону рањиве на преливање сукоба изван сиријских граница.
Неименовани западни дипломата рекао је за Ројтерс да је брат сиријског председника Махер ел Асад изгубио ногу у бомбашком нападу у јулу у центру Дамаска.
"Дошли смо до сазнања да је брат сиријског председника изгубио ногу у експлозији, али немамо више детаља. Вест је истинита", рекао је дипломата.
Сирија изопштена из исламског света
На ванредном састанку Исламске конференције у Меки, на позив саудијског краља Абдулаха, самиту су се одазвали лидери 57 исламских земаља. Сирији је суспендовано чланство у тој организацији.
Чланице Организације исламске сарадње одлучиле су се на тај потез у покушају да на тај начин изолују режим у Дамаску.
Учесници су са ванредног самита у Меки поручили да муслимански свет подржава мирно решење и одбија да се сукоб прелије на регион.
Савет безбедности Уједињених нација разматраће, на затвореној седници, судбину мировне мисије светске организације у Сирији и евентуално отварање цивилне канцеларије за решавање кризе у тој земљи.
Два услова која је Савет безбедности поставио за евентуално продужење посматрачке мисије после 19. августа јесу да сиријска влада престане да користи тешко наоружање против побуњеника и значајно смањење насиља.
Генерални секретар УН Бан Кимун је у писму Савету прошлог петка рекао да ниједан услов није испуњен и да Сирији прети општи грађански рат.
Бан је, међутим, пред истицање мандата посматрача, указао да је неопходно да присуство УН у Сирији не буде ограничено на хуманитарне активности, како би та организација помогла проналажење мирног решење кризе.
"Због тога намеравам да радим на успостављању ефикасног и флексибилног присуства УН у Сирији које ће подржати наше напоре на окончању непријатељства", рекао је генерални секретар УН.
Валери Амос, челница Уједињених нација задужена за хуманитарна питања, упозорава да више од милион Сиријаца живи у оскудици и додаје да ће наставити притисак на Дамаск да дозволи рад међународним хуманитарним организацијама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар