недеља, 29.04.2012, 15:53 -> 20:58
štampajШпанци на улицама
Због увођења нових мера штедње у области образовања и здравствене заштите, десетине хиљада Шпанаца протестовало на улицама Мадрида. Влада Маријана Рахоја тврди да штедња нема алтернативу.
Десетине хиљада Шпанаца протестовало је у Мадриду против нових мера штедње, које се односе на потрошњу у области образовања и здравствене заштите. Демонстранти тврде да ће највљене реформе додатно повећати број незапослених, у земљи у којој сада не ради пет и по милиона људи.
Демонстранти, чланови два највећа синдиката носили су транспаренте са паролама "Злочин је смањивати здравствену заштиту" и "Народи Европе, устаните", док на једном од њих једноставно пише "Не".
Шпанска влада је 20. априла одобрила реформе којима се укидају бесплатни лекови за пензионере и повећавају школарине за студенте, како би се уштедело додатних 10 милијарди евра годишње. Конзервативна Влада Маријана Рахоја тврди да штедњи нема алтернативе.
''Ово је моменат када Шпанија мора да крене корак напред када је реч о конкурентности. Морамо да смањимо порезе на плату, са једне стране и повећамо порезе на потрошњу са друге. То ће за буџет значити додатних осам милијарди евра'', каже министар економије Шпаније Луис де Гвиндос.
Мадрид је обећао да ће ове године свој буџетски дефицит, који тренутно износи 8,5 одсто бруто домаћег производа, смањити на 5,3 одсто.
Стопа незапослености у Шпанији у првом кварталу ове године премашила је 24 и по одсто. У прва три месеца ове године, без посла је остало више од 365 хиљада људи.
Мадрид верује да ће из кризе изаћи без помоћи фондова еврозоне, али аналитичари не предвиђају баш такав сценарио. И инвеститори су песимистични, посебно откако је, пре неколико дана, америчка агенција за кредитне рејтинге "Стандард енд Пурс" поново снизила кредитни рејтинг Шпаније.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар