уторак, 24.04.2012, 13:00 -> 21:06
štampajНасиље у Сирији не јењава
Сателитски снимци показују сиријске снаге на положајима, саопштиле УН. Режимске снаге ликвидирале опозиционаре, побуњеници нападају Асадове снаге. Руси поручили да неће продавати ракете С-300 Сирији.
Сателитски снимци показују да се снаге сиријског председника Асада не повлаче са улица, упркос потписаном примирију и присуству посматрача Уједињених нација, изјавио је портпарол Ахмед Фавзим, портпарол Специјалног изасланика УН-а за Сирију.
Фавзи је објаснио да снимци показују да се тешко наоружање налази на положајима, иако је према договореном примирју, предвиђено да се такво наоружање повуче из градова.
Осим сателитских снимака и "други извештаји" показују да је ситуација у Сирији "тотално неприхватљива", саопштио је Ананов портпарол у Женеви.
Сиријски режим је "по кратком поступку" погубио девет опозиционих активиста у Хами у Сирији, дан пошто су се срели с међународним посматрачима, док су у близини Дамаску убијена два војних официра и још један у престоничком предградју Барзех.
Сиријски војници и агенти службе безбедности, у пратњи милиције у цивилу, ушли су у део Хама Арбаин где су "спровели многе активисти" и онда су "по кратком поступку погубили активисте који су се састали с медјународним посматрачима", саопштила је Сиријска лига за људска права.
У провинцији чије је седиште у граду Идлибу, близу границе са Турском, погинуло је 16 особа међу којима има и жена и деце, тврде у Сиријској опсерваторији за људска права.
Побуњеници су, са друге стране убили су три званичника снага безбедности у одвојеним нападима око престонице Дамаска, навели су активисти и државни медији.
У нападу у Дамаску, такође је експлодирала бомба скривена у једном војном камиону и ранила неколико људи.
Посматрачи УН посетили су немирно предграђе Дамаска - Думу, што је њихова друга посета у два дана. Они су се, такође, вратили у централни град Хаму, у коме су снаге режима јуче убиле више од 30 људи, највероватније као одмазду за велики митинг подршке тиму УН током њихове посете у недељу.
Сиријски председник Башар ал Асад је 12. априла прихватио мировни план специјалног изасланика УН и Арапске лиге Кофија Анана у коме се предвиђа прекид непријатељстава као предуслов за отварање дијалога и политичко решење кризе у тој земљи.
Из Сирије свакодневно стижу контрадикторни извештаји. У влади тврде да поштују примирје и да само одговарају на нападе терориста, док у опозицији извештавају о новим нападима снага режима и новим жртвама.
У Сирији је у досадашњим борбама антивладиних снага са војском и полицијом, према подацима УН, погинуло више од 9.000 људи.
Званични Дамаск тврди да је у нападима наоружаних опозиционара погинуло више од 2.500 припадника снага безбедности, као и 3.200 цивила.
Бивши генерални секретар УН, а садашњи специјални изасланик за Сирију Кофи Анан ће, како је најављено, вечерас обавестити Савет безбедности о најновијем развоју догађаја у Сирији.
Рогозин: Не продајемо Сирији С-300
Русија ће и даље снабдевати Сирију одбрамбеним оружјем, али не и системима противваздушне одбране С-300, рекао је помоћник руског премијера за војну индустрију Дмитриј Рогозин.
"Наставићемо да сарађујемо у војно-техничкој сфери и да испуњавамо постојеће уговоре, али они не укључују системе С-300", рекао је Рогозин, одговарајући на питање агенције Итар-тасс.
Он је истакао да Русији ограничења у продају оружја може да наметне само резолуција Савета безбедности УН и закључио да "ако нема резолуције СБ УН, онда нема наметања такве обавезе".
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао је да се нада да они који покушавају да изазову неуспех посматрачке мисије УН у Сирији неће моћи да реализују своје планове, као и да ће број посматрача ускоро бити повећан.
"Надам се да они који покушавају да изазову неуспех поматрачке мисије УН, неће успети да остваре своје планове. Рад посматрача је свакако позитиван фактор", истакао је Лавров.
Руски министар спољних послова рекао је и да се нада да ће број посматрача на терену ускоро бити повећан на 300, као што је предвиђено резолуцијом Савета безбедности УН и оценио да више посматрача на терену значи и више поузданих информација о томе шта се дешава у Сирији.
"Нажалост, много је спекулација у медијима. Они наводе изворе који нису увек веродостојни", рекао је шеф руске дипломатије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар