Читај ми!

Вода испод афричких пустиња

Африка лежи на залихама подземне воде сто пута већим од количина на површини тог континента, показују најновије студије енглеских научника.

Научници који су израдили досад најпрецизнију карту извора подземних вода у Африци, тврде да овај континент лежи на залихама подземне воде сто пута већим од количине на површини тог континента, преноси Би-Би-Си позивајући се на чланак објављен у британском Магазину о истраживању животне средине.

Широм Африке више од 300 милиона људи нема приступ чистој води, а потребе за водом драматично ће расти наредних деценија сразмерно порасту становништва. Због тога су потребне и веће површине земљишта које се наводњава.

Водостај река и језера зависи од сезонских падавина, а суше смањују расположиве количине воде за становништво и пољопривреду у Африци где се сада наводњава само пет посто обрадива тла.

Подземна вода је вода која је пала на површину у облику кише или снега, али је доспела у подземље и испуњава шупљине Земљине коре.

Међутим, подземна вода не мирује, већ се захваљујући гравитацији креће и пролази кроз шупље стене, што уклања нечистоће, па је она често чистија од воде на површини.

Стручњаци с "Британског геолошког института" и Лондонског универзитета израдили су досад најпрецизније карте лежишта и количина подземних вода у Африци.

"Највећи резервоар подземних вода у је северној Африци у великим седиментним базенима на подручју Либије, Алжира и Чада", наводи један од истраживача Хелен Бонсор из Британског геолошког института.

Климатске промене створиле су пустињу у Сахари пре много векова и подземне воде које леже испод ње последњи пут су се пуниле водом пре више од 5000 година.

Они су, међутим, опрезни око начина за приступ тим скривеним изворима воде и верују да би стварање великих бушотина било лоше.

Мање бушотине, међутим, које би доводиле воду у руралне областима биле би боље решење, истиче Алан Мекдоналд, водитељ истраживања.

С озбиром да бројни резервоари подземних вода нису одавно били пуњени због суше, научници упозоравају да се целом пројекту црпљења воде мора приступити опрезно.

Научници тврде да је њихов рад показао да се опрезним истраживањем и градњом може снабдети довољно подземне воде да покрије потребе за питком водом и наводњавањем у Африци у периоду од 20 до 70 година.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
23° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије