среда, 10.08.2011, 10:56 -> 11:33
Брезна - село које нестаје
Село Брезна, у подножју Гоча, нажалост, само је једно од многих села у Србији која одумиру. Сељани су упућени само једни на друге, а данас у њему нема ниједног детета.
Само 20 старих кућа и још 18 напуштених домова, са укупно 43 мештана слика су села Брезна, једног од најстаријих села у Србији. Село у подножју Гоча старије је и од првих писаних података о насељу Рудопољу, данас Краљеву.
Први записи о некада напредном селу потичу с почетка 13. века. Данас, у селу има само 43 мештана, а њих осморица имају мање од 50 година. У селу нема ниједног детета, а сељани су упућени једни на друге и случајне пролазнике, како би разменили коју реч.
На темељу цркве за коју верују да је старија и од Жиче, већ времешни мештани одлучили су да сачувају то обележје. Саградили су звоник где се поново окупљају празником.
Према досадашњим археолошким испитивањима Завода за заштиту споменика културе у Краљеву, познато је да је реч о некрополи са 50 малих споменика у виду необрађених камених белега на налазишту "Мало гробље".
"С обзиром на то да одређивање периода настанка старих насеља захтева стручни поступак, из Завода апелују на грађане да не откопавају сами, већ да затраже стручне савете", каже археолог Марија Алексић-Чеврљаковић.
Мештани, углавном старији, тешко живе, у селу нема ни фиксних телефона, а ни аутобуси не саобраћају.
Снежана Нерић, која је већ у осмој деценији живота, има три краве и још увек се некако сналази. Живи са сином, са којим обрађује мало земље.
Међу сељанима старости преко 60 година само осморица су млађи, а тројица младића су двадесетогодишњаци.
Владимир Нерић је имао тешко детињство, одрастао је у дому, а данас би, како каже, желео да остане у селу. Проблем је што нема посла, а самим тим ни новца за основне животне потребе.
Млади су из села одавно отишли, а школа више од три деценије не ради.
Здравка Милашиновић има 75 година и сећа се када је ишла у школу. Тада је, каже, у школи било 70 ђака, а данас мештани Брезне жељни су да им неко млађи дође у посету.
Њен супруг Драгослав Милашиновић каже да је некада у селу било 67 домаћинстава и то са по десет и дванаест чланова.
"Данас нема нигде никог, по једно или двоје у кући, и то старих", каже Драгослав.
Упућени једни на друге, мештани проводе дане загледани у даљину ишчекујући случајне пролазнике да би разменили по коју реч. Нажалост, Брезна на само шест километара од врха планине Гоч, само је једно од десетак села у околини Краљева која се гасе.
Упркос томе што први записи о Брезни датирају из 1220. године и што је село старије од насеобине, Рудопоља, данашњег Краљева, оно нестаје. У селу са 43 сељана има само 20 кућа и још 18 напуштених домова, а нема ниједног детета.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар