четвртак, 02.06.2011, 07:49 -> 08:01
Регрес за уклањање блокаде
Државни врх, после састанка одржаног у четвртак касно увече, понудио пољопривредницима исте услове као и лане - односно 14.000 динара по хектару, највише до 100 хектара. Целокупна путна мрежа у Војводини је под блокадом - проходни су само аутопут и железничке пруге.
Министар Душан Петровић предложиће у петак ујутро Влади Србије да се пољопривредницима на име регреса за 2011. годину исплати 14.000 динара по хектару, највише до 100 хектрара, исто као и 2010. године.
Предлог је резултат састанка врха државе, коме су у четвртак увече присуствовали Председник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић, ресорни министри и председници странака владајуће коалиције.
Министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде Душан Петровић ће у петак ујутро предложити Влади Србије да се пољопривредницима на име регреса за 2011. годину исплати 14.000 динара по хектару, највише до 100 хектрара, исто као и 2010.године.
Министар Петровић ће затражити да Влада Србије ову обавезу испуни у наредних осам месеци.
Блокаде путева
Пре одлуке државног врха, путеви у Војводини били су блокирани четири дана.
Целокупна путна мрежа у Војводини је под блокадом - проходни су само аутопут и железничке пруге. Блокирани су: Нови Сад, Сремска Митровица, Вршац, Тител, Опово, Ковин, Кикинда, Бачка Топола, Српска Црња, Зрењанин и Панчево.
Блокиран је и аутопут Суботица - Београд код Новог Сада, односно Темеринске петље, као и међународни гранични прелаз Српска Црња ка Румунији. Возила на путу Београд - Панчево се повремено пропуштају.
На путу ка Зрењанину, код Ченте, аутомобили се спорадично пропуштају. Више од 50 трактора четврти дан је на великом паркингу изпред зграде Владе Војводине.
Незадовољни пољопривредници Срема тракторима и пољопривредном механизацијом блокирали су магистрални пут Шабац - Рума, код села Кленак, у близини моста на Сави код Шапца. Због изузетне фреквентности тог путног правца који води ка аутопуту, пољопривредници саобраћај блокирају по петнаест минута сваких сат времена.
Због блокаде највише трпе грађани и привреда. Аутопревозници и фирме у својим рачуницама бележе минус.
"Нормално да посао трпи, овде смо од понедељка, полиција неће да нас пусти. Ја сам питао да нам образложе због чега", каже аутопревозник из Кикинде Душко Величковић.
Привреда трпи штету
Председница Управног одбора "Југоремедије" Надица Марголд наводи да та фирма трпи штету због нередовне испоруке лекова веледрогеријама, који касније испоручују лекове према апотекама. "Већ више од 70 сати шлепер стоји, чека на блокади код Ченте да испоручимо робу за Грузију", каже Марголд.
Представници Владе понављају да не могу да понуде субвенције за више од 30 хектара. Влада поручује да настоји да пронађе најефикасније мере за субвенционисање пољопривреде, али да се тим мерама не угрози снабдевање тржишта месом и млеком.
"Мислимо да би испуњавање захтева једног мањег броја пољопривредника озбиљно угрозило аграрни буџет и да би дугорочно угрозило снабдевање тржишта месом и млеком", рекао је шеф Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима Миливоје Михаиловић.
Представници Владе су најавили да ће пољопривредницима омогућити јефтине динарске кредите са роком доспећа до три године и фиксном каматном стопом од осам одсто на годишњем нивоу, који ће се односити на инвестиције и на текуће финансирање, наводи се у саопштењу.
Ванредни поласци "Беовоза"
Грађани смишљају начине да заобиђу тракторске барикаде - бициклима донекле, па пешке поред трактора и полиције.
Железнице Србије увеле су четири ванредна поласка "Беовоза" на релацији Панчевачки мост - Панчево Војловица, због блокаде путева војвођанских пољопривредника.
Међу ратарима се појавило семе раздора. Једни позивају земљораднике да наставе протесте, али одблокирају путеве, а други остају радикални.
Поједини кажу да неће одустати од штрајка јер, како наводе, само траже оно што им је обећано, јер су се, истичу, рачунајући на та обећања, задужили пре сетве.
Они најављују да ће, у случају да њихови захтеви не буду испуњени, тракторима доћи у Београд и блокирати саобраћај у главном граду.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 92
Пошаљи коментар