Образовање за све

У четрдесет школа у Србији организује се настава за све оне који желе да накнадно стекну основно образовање. Настава је бесплатна а одржаваће се у поподневним и вечерњим сатима.

Основна школа "Ђура Јакшић" у Панчеву једна је од четрдесет у Србији у којој ће, у поподневним и вечерњим часовима, похађати наставу они који траже другу шансу да заврше основно образовање. Њихово школовање, са 5 милиона евра, финансира Европска унија.

Будући да 60 одсто Рома у нашој земљи нема положену малу матуру, позив се највише односи на њих. "Примићемо и Роме који немају документа, ваљда ће се наћи било шта за идентификацију, али би било добро да имају сведочанство ако су завршили неки разред, да би имали мање да уче", каже Раде Барјактаревић, директор школе.

У школи "Ђура Јакшић" биће организована и шестомесечна обука за неке занате, али је проблем у томе што положен испит овде не значи сигурно добијање посла.

"Министарство културе је организовало обуку за двадесет четворо Панчеваца за разне занате, цертификати које су добили су по стандардима Болоњске декларације, али нико од њих није после добио посао", наводи Мирољуб Јовановић, председник Удружења Рома Јужног Баната.

"Ја сам завршила курс за техничког секретара. Тражила сам посао преко Националне службе за запошљавање, распитивала сам се у Општини, посећивала сајмове за запошљавање, али ништа од тога", жали се Тамара Ангеловски.

"Ја сам једини ко је завршио обуку, а да је добио посао", каже Слободан Думитру, који се запослио као виљушкар у Азотари, "али није за стално."

Да би слали децу у школе, кажу Роми, треба прво одрасли да имају посао, како би могли да издржавају породицу, тако да запошљавање остаје њихов главни проблем.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом