Читај ми!

Почео Сајам туризма у Kрагујевцу

У Kрагујевцу је данас отворен 16. Међународни сајам туризма и сеоског туризма. Посетиоцима се представља више од 100 излагача, међу којима су и туристичке агенције. Истраживали смо каква је понуда, потражња и колике су цене аранжмана за предстојећу зимску сезону, али и за следеће лето.

Зимска сезона на прагу, али интересовање за резервацију аранжмана преко туристичких агенција слабо. Љубитељи зиме углавном у сопственој режији траже смештај.

Живослав Васић, сувласник туристичке агенције, каже: "Што се цене саме тиче, у односу на прошлу годину, цене су негде 5 до 10 процената отишле горе.

Тамара Николић, власница туристичке агенције, додаје: "Најам, на бази рецимо седам ноћи, седам ноћни најма је око 30 - 35.000 динара по особи."

Са друге стране, за резервацију аранжмана за летовање следеће године већ влада велико интересовање. У туристичким агенцијама тврде да ће цене бити на нивоу овогодишњих.

Дејан Ракић, власник туристичке агенције, објашњава: "Оквирне цене су у сезони око 700 евра 10 дана, пре сезоне и након сезоне су цене од 250 до 350 евра.

Тамара Николић, власница туристичке агенције, наводи: "Доста се продаје Египат, Тунис, Шпанија, Грчка наравно предњачи и Турска."

Уз агенције, на 16. Међународном сајму туризма и сеоског туризма у Kрагујевцу, понуду представљају хотелијери, бањска лечилишта и туристичке организације из Србије и региона.

Миралем Мешковић, Туристичка заједница тузланског кантона, каже: "Тузла и тузлански кантон оличење су нечега лепога. Оно што су добри људи, добри Бог дали природу, културно-историјско наслеђе."

Светлана Радмиловић, Туристичка организација Херцег Нови, додаје: "Ово је уједно и прво званично представљање програма дочека Нове године и празника мимозе, који ће се ове године одржавати од 13. до 28. фебруара."

Јовица Милошевић, Туристичка организација Требиње, објашњава: "Требиње је јако интересантно за госте из Србије. Могу слободно да кажем да преко 50 посто туристичког промета праве гости из Србије."

А гости Kрагујевца, којих је од почетка године до сада било око 45.000, све више се одлучују да посете сеоска домаћинства.

Мирјана Миленковић, директорка Градске туристичке организације Kрагујевац, каже: "Пре неколико година смо имали свега четири регистрована сеоска туристичка домаћинства, а сада се приближавамо бројци од скоро 30. То је показатељ да је сеоски туризам у јако великој експанзији."

Због тога је даљи развој туризма тема стручних радиноница и трибина које се организују током тродневне манифестације на Шумадија сајму. Уз то, богат културно-уметнички програм и укус и мирис домаћих производа из свих крајева Србије.

 

четвртак, 06. новембар 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом