Како се заштитити од амброзије, најагресивнијег летњег алергена?
Полен амброзије један је од водећих алергена и све више грађана јавља се са проблемима везану за ову коровску биљку. Тренутно је у Зрењанину више од 300 хиљада квадратних метара под овом биљком и ускоро ће бити обављено хемијско сузбијање које адекватно морају урадити стручне службе.
Биљка амброзија појавила се на овим просторима крајем 19. века када је донета из Северне Америке заједно са воћем и поврћем. У питању је изузетно инвазивна, коровска врста, једногодишња зељаста биљка изузетно јаког мириса и са продорно јаким мирисом који често ствара јаке алргијске реакције. По неким показатељима, око 10 одсто оболелих од астме и алергијских реакција управо пати због ове биљке.
Амброзија расте до висне од два метра и тренутно је у вегетативној фази цветања. Концентрација полена биће највиша током авгсута и септембра, када све више грађана тражи помоћ медицинских служби.
„Алеригачан сам на прашину, а највише ми смета амброзија. Хвала Богу никада нисам користио неке лекове за то, али зато ми је потребно мало времена да се излуфтирам да би све то све прошло. - У сваком случају мораш бити опрезан? - Да, морам бити опрезан, не могу све послове да радим напољу током цветања", каже Урош Савић, ученик из Зрењанина.
„Алергија је све више и сматра се да 20 посто популације има алергијску кијавицу и ново што јесте проблем је што та алергијска кијавица, ако се не третира како треба, временом може да прерасте у алергисјку астму. Зато да је јако битно третирати адекватно те пацијенте.Оно што је на првом месту је наравно нека превенција и избегавање боравка у природи у периоду када су те концентрације највеће", објашњава имунолог др Александра Ковачевић.
Амброзија расте на неквалитеном, запуштеном земљишту и немогуће је спречити њен развој. Тренутно је у Зрењанину детектована на више од 300 хиљада квадратних метара јавних простора. Сузбијање ове алергенске биљке обавиће се хемијским средствима и посао је поверен предузећу „Циклонизација" из Новог Сада.
Коментари