Због суше у Војводини, сточари траже да им се уступе пашњаци поред река
Киша неће помоћи да се опораве сасушени пашњаци у Војводини, па су сточари окупљени око удружења "Агропрофит" упутили захтев Министарству пољопривреде са молбом да им јавна предузећа која имају пашњаке уз реке уступе те површине. Тако би се бар мало ублажила штета од суше.
Трава на пашњаку код села Санад спржена је од сунца. Милош Миланов два пута дневно изводи стадо од близу 200 комада оваца и на овакву пашу, јер други пашњак нема. Погодност му је та што раса чоканска цигаја може да преживи екстремну сушу.
"Тако као што видите, нема нигде ништа боље, све је тако. Једино нам је сад спас мало те стрњике и тако, сналазимо се. Пашњак је такав, какав је. То не можемо ми. То су лоше земље, зато је и остављено за пашњак. Чоканска цигаја је ту изузетно захвална. Она се бори на таквим пашњацима", наводи Милош Миланов, сточар из Санада.
Одгајивачи музних крава су још раније престали да хране краве травом са пашњака. Срећа да је јечам добро родио, што користе уместо траве.
"Пашњак помогне у априлу, мају“, каже Игор Милошев, сточар из Санада. Додаје: „Ту је пашњак, после маја ту више нема, једино што има мало шумица па иду у хладовину. Лепше им је него кући на бетону“. На питање - да ли постоји могућност да се ту нешто поправи, Игор Милошев одговара: „Па, бушењем бунара можда на већим дубинама, пошто у каналима нигде воде нема, све је пресушило тако да - једино бунари и пумпе".
Сточари су до сада успели да обезбеде по један квалитетан откос детелине, ражи и тритикала. Киша која је падала недовољна је за скори опоравак траве на пашњаку.
"За нас у товном говедарству који смо постигли иновативност и једини напредак у сточарству у држави Србији, нама је сад јако значајно да ова квалитетна приплодна стока преживи. Јер она уствари користи природне ресурсе и значајна је та испаша - и економски и биолошки", наглашава Чедомир Кецо, из Удружења одгајивача товних говеда.
Остало је још зелене траве уз реке и насипе. Није дозвољено да стока гази насип, па Невладина организација за подстицање пољопривредне производње предлаже да се испаша обавља уз договор са јавним предузећима, поред насипа.
Коментари