Да отпад постане ресурс - Пирот ће први у Србији имати депо за рециклажу и третман грађевинског отпада

Следеће године Пирот ће постати први град у Србији који ће решити проблем грађевинског отпада. За постројење за прераду грађевинског отпада пиротска депонија добила је донацију од Европске Уније вредну скоро милион евра. Пирот је укључен у међународни истраживачки пројекат који се финансира из програма „Хоризонт“, а спроводи га десет организација из Бугарске, Француске, Белгије, Данске и Србије.

Од пре неколико месеци, сваки инвеститор у Пироту, приликом добијања грађевинске дозволе има обавезу да закључи уговор са Регионалном депонијом о безбедном складиштењу грађевинског отпада. Оно што је до пре пар месеци био велики еколошки проблем, ускоро ће постати ресурс.

Оно што је веома битно, је да ћемо у оквиру овог пројекта, а што се тиче града Пирота, изградити депо за рециклажу грађевинског отпада, на коме ће бити инсталирано постројење које се бави третирањем грађевинског отпада кроз разне фазе“, каже Марија Ђошић, Канцеларија за локални економски развој.

У локалној самоуправи истичу да ће досадашња депонија за грађевински отпад и двадесетак дивљих сметлишта бити очишћени.

Имамо један добар уговор са Министарством за заштиту животне средине и увелико у граду и у околини, а нарочито поред река се грађевински отпад чисти. Ја позивам и грађане да слободно пријаве урбанистичкој инспекцији где се те депоније налазе, да то све очистимо и да на тај начин екиолошки прихватљиво и урбанистички и комунално одговорно третирамо грађевински отпад“, наглашава Владан Васић, градоначелник Пирота.

Учешће у великом међународном истраживачком пројекту „Мобиком“ Пироту ће омогућити решавање проблема грађевиснког отпада.

Осим Пирота и наше фирме из Бугарске, други наши партнери по пројекту су Холандски технолошки институт који нуди решења за одлагање отпад, затим Грађевинско архитектонски Универзитет из Бугарске, који са Универзитетом из Париза нуди иновативна решења за рециклажу грађевинског отпада. Основни задатак пројекта је да се изради мобилна инсталација за рециклажу”, објашњава Пламена Ненкова, координатор пројекта Мобикон.

Ово постројење већ ради у Софији у Бугарској, а ускоро ће бити инсталирано и у Пироту. Сада рециклирамо 55 хиљада тона грађевинског отпада годишње, а циљ је да то буде 174 хиљаде тона. То ће бити велики помак у заштити животне средине.“

Пројекат Мобиком вредан је 10 милиона евра, а Пироту ће помоћи да грађевински отпад претвори у ресурс будућности.

 

субота, 12. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом