Деца из Јагодине и Русије очистила простор око спомен-костурнице бораца Црвене армије
У сусрет обележавању 9. маја, Дана победе над фашизмом, на локалитету Руско гробље деца из Јагодине и Русије сређивала су простор око овог меморијалног комплекса. На том месту је спомен-костурница посвећена борцима Црвене армије, који су погинули у Другом светском рату.
У знак сећања на борце који су далеко од своје отаџбине дали животе у борби против фашизма на заједничком задатку деца из Јагодине и Русије. Циљ је да се ни после осам деценија не забораве жртве.
„Дајемо велики значај томе зато што је Јагодина била ослобођена 17.октобра наравно уз помоћ Црвене армије свим официрима и војницима који су пали између ноћи 16. и 17. октобра", каже Петар Милошевић, ученик Основна школа „17 октобар" у Јагодини.
„Ово је важно, то је баш важно да памтимо зато што захваљујући нашим прецима који су ту погинули сад живимо ми сви.То је важно да памтимо зато што нажалост у многим државама света то је сад заборављено и то не може да се заборави", каже Анатолиј Бушујев из Русије.
„У школи учимо о историји Србије,неки незаборавни догађаји су важни,о њима разговарамо на часу историје.Ово спомен обележје изазива поштовање према прецима", наводи Иван Тројнић из Москве.
Спомен костурница у Јагодини позната као „Руско гробље" једина је у централној Србији где су сахрањени само црвеноармејци.Овде су положени посмртни остаци погинулих у борбама октобра и новембра 1944.године са подручја неколико срезова без Београда и Горњег Милановца. Погинуло је тада 1170 припадника Црвене армије.
„Срби нису заборавили за разлику од других шта овде на овој територији радили руски,совјетски војници и ја бих желео у име амбасаде и руског народа да захвалим Србима за ово сећање и за ову пажњу према нашим херојима", наводи Александар Конанихин, заменик амбасадора Русије у Србији.
„Циљ је да деца знају да цене оно што су руски војници урадили за нас и радимо на томе да се то никада не заборави", каже Гордана Јовановић, градоначелница Јагодине.
У Завичајном музеју у Јагодини организована је изложба свих меморијала Црвене армије на тлу некадашње СФРЈ.Деветог маја ,на Дан победе над фашизмом биће положени и венци на споменике јунацима који су дали животе за слободу.
Коментари