Читај ми!

Мајстори аикида на Балканском фестивалу

У организацији Српске аикидо федерације мајстори аикида који више од пола века деле тајне те вештине своје знање пренели су на учеснике свих генерација.

Балкански фестивал био је прилика да се у Београду окупе најбољи, међу којима су српски мајстори са шихан титулом.

“Ја имам 53 године стажа у овој вештини и наравно да је похвално што је доста младих у ствари ово и јесте наша будућност тј. они и ми све
 дајемо од себе да њих приволимо, јер аикидо је ствар која се вежба цео живот”, каже Његош Ђаковић, шихан.

"Имам седам и по година, почео сам да тренирам аикидо са шест година и волим да га тренирам, јер и мој тата тренира исто”, каже Вукадин Јелић, из Београда.

У популаризацији и усавршавања ове јапанске вештине учешће су узеле аикидоке из Бугарске, Грчке, Северне Македоније, Хрватске и Црне Горе, а почасни гост био је из Јужноафричке Репубилике.

“Дошао сам са мојих девет ученика и сви смо срећни што смо овде да упознамо нове пријатеље и сретнемо старе. Већ се радујемо следећем
догађајају, јер нам је свима циљ да се прича о аикиду шири и преноси на млађе генерације" наводи Константинос Матзарас из Грчке.

“Више сам него задовољан организацијом и гостопримљивошћу наших српских домаћина. Задовољство ми је што имам прилику да ширим дух аикида и пријатељства међу балканским народима”, сматра Христо Мицхаилов, из Бугарске.

Дуже од четрдест година Српска аикидо федерација окупља клубове у којима се вежба изворни аикидо. Броје више од хиљаду чланова широм Србије и света.

“Ово је други пут да се састајемо, прошли пут је била Македонија, где ће бити следећи пут видећемо, али од овога хоћемо да направимо
традиционалну организацију која ће сваке године да узраста по броју чланова и по организационом квалитету”, каже Велибор Весовић, шихан.

Аикидо је вештина која се издваја из других борилачких дисциплина по својој јединственој филозофији и приступу борби – није усредсређен на агресију, већ на хармонију, уравнотеженост и контролу.

уторак, 29. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом