Читај ми!

Обука маргинализованих жена

Вршац је један од 20 градова у Србији у ком се, уз подршку немачке организације ГИЗ, реализује пројекат оснаживања жена жртава насиља, са акцентом на правну, психолошку и економску помоћ која ће им омогућити финансијску сигурност.

Дванаест жена, захваљујући овом програму, успело је да прекине зачарани круг партнерског насиља које су годинама трпеле, и да економски оснажене буду у прилици да обезбеде бољи живот за себе и своју децу, кроз пројект - Безбедна жена, јака заједница.

Ливија Станојев, члан градског већа за социјалну политику и бригу о породици, каже: " Пројекат укључује 12 жена, које ће проћи обуке за запошљавање у оквиру занимања кројач и женско мушки фризер, са циљем да стекну нове вештине како би се активно укључиле у токове живота и стекле фнансијску сигурност."

Према истраживањима Центра за социјални рад у Вршцу, између 180 и 230 жена у току године доживи насиље, најчешће партнерско, а међу њима, највећи је број Ромкиња. Због незахвалног економског положаја, ове жене се често враћају насилнику и настављају да трпе насиље. Овај програм, који је у првом делу подразумевао и правну али и психолошку помоћ у виду терапија, показао се као драгоцен за њихово оснаживање и финансијску независност."

Учесница програма за шнајдерке, сведочи: "Трпела сам негде око 12 година, и онда сам увидела да то не води никуд и онда сам изашла из те приче, тако да сам се борила за своју децу. Ово ми овде много значи зато што сам пронашла себе. Опушта ме тако да ми много много значи. Даље планирам, ако буде нешто, да се негде запослим."

Милена Драгичевић, инструктор шивења, објашњава: "Оне се труде, нису имале никада до сада додира ни са машином ни са шивењем, значи оне крећу од основног, да науче да увуку конац у машину, да шију, да науче да направе неки крој самостално, да ураде нешто за себе и за своју породицу."

Пофили кројачице и фризерке тражени су и дефицитарни занати и добра полазна основа за започињање самосталног бизниса. Фризерски и шиваћи салон, за потребе обука, опремљени су из средстава донатора, а учеснице добијају и месечну накнаду током трајања пројекта."

Тридесетједногодишња З.Т. каже: "Имам четворо деце и желим, пре свега, за њих боље сутра. Лепо ми је овде јер усвршавамо нешто ново и волела бих једног дана да се бавим тим послом."

Маја Крцић, фризер ментор, додаје: "Изутено сам задовољна резултатима и њиховим радом. Јако ми је драго што ће пар њих баш да напредује, да се осамостали у овом послу. Изузетно су вредне, посвећене, немају изостанке и све им иде добро."

Статистика каже да велики број жена трпи или је трпело насиље у животу, али да се мали број њих охрабри да насилника и пријави.

Алиса Шајн, координатор за ромска питања Града Вршца, каже: "Kључну улогу тада играју институције које би требало да им пруже осећај безбедности, сигурности, подстицајног окружења, што је изузетно важно. Поред правне помоћи, која је први корак ка њиховој заштити, а даљи кораци би требали да се тичу образовања тога да стекну неко звање, да могу да се запосле и имају своје приходе, да брину о својој деци."

Због добрих искустава у овом програму, у градској кући кажу да је интересовање нагло порасло, и да често имају упите да се још жена прикључи пројекту. Због тога ће град настојати да, и по завршетку овог појекта, пронађе начин да се активности наставе.

 

 

петак, 25. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом