Музеј рукомета у Сечњу

Из љубави према рукомету, Миленко Милићевић из Сечња основао је музеј посвећен том спорту. Ту су сви успеси локалног клуба "Херцеговина", па и детаљи о најзначајнијој утакмици са "Црвеном звездом", пре 50 година, у полуфиналу Купа Југославије.

Више од 5 деценија је у рукомету. Каријеру голмана, тренера, али и историју овог спорта у Сечњу Миленко Милићевић је сместио у свој музеј. Највреднији експонати су везани за овдашњи РК Херцеговина, који је седамдесетих прошлог века, био међу 20 клубова у СФРЈ.

"Сечањ у то време није имао цркву, али је рукомет недељом у десет била светиња. Ко год нема успомена и сећања, нема напретка", каже Миленко Милићевић, оснивач рукометног музеја.

У Сечњу је каријеру почело 5 репрезентативаца и 18 прволигашких играча. Све то без своје хале спортова.

"Ова општина увек заслужује у да имају једно посебно место, можда и веће од овог малог, али толико симпатичног музеја где би стале све те збирке спортиста из овог подручја", наводи Никола Божовић, новинар.

Вељко Чалија, бивши тренер РК Херцеговина истиче да су они одступали од онога уобичајеног школског рукомета. “Имали смо свој стил игре и зато смо незгодни били за све противнике у Србији", истиче.

Још увек се најбољи сечањски рукометаши сећају утакмице са Црвеном Звездом у полуфиналу купа 1974. То је био повод окупљања генерације из које је највеће успехе постигао Момир Рнић. Сечањ је тада имао три хиљаде становника, а мало ко није био уз свој клуб.

"У Сечњу су остале само бабе, деде и мала деца. Само они који нису могли да ходају практично, све друго је било у Београду у дворани Шумице. прошао сам, пропутовао сам цео свет, освојио све то што сам освојио, али ово је једна од најлепших успомена", наглашава Момир Рнић, освајач две медаље на Олимпијским играма.

Поводом годишњице од највећег успеха Херцеговине, учесницима полуфинала купа Југославије Општина Сечањ је уручила признања.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом