Читај ми!

Прихватни центри спремни за хладније дане

У Пчињском округу активна су три Центра за прихват миграната, у Прешеву, Босилеграду и Бујановцу, и Центар за азил у Врању, ту су смештене избеглице из Украјине. Уочи зиме проверавамо какви су капацитети и да ли је све спремно за сезону пред нама.

Прихватни центар у Прешеву отворен је јула 2015. године, био је први тог типа, за регистровање, транзит и смештај. Од тада су пролазили мигранти, фреквенција се мењала, али пауза није било.

“У Прешеву имамо 280 од 650 места, тако да је сасвим редовно стање.- Каква је ситуација у другим центрима? - Па кажем вам, углавном је такво стање, немамо пуно миграната, још увек је лепо време”, каже Слободан Савовић, координатор КИРС-а.

Просечан привремени становник Прихватног центра до Прешева долази из Сирије или Авганистана. Остаје кратко, до пет дана, да се одмори пред наставак путовања. Жели у западну Европу. Неки су се на путу срели са кријумчарима.

‚‚Можда ћу ићи пешице, знате, срео сам неке особе које траже новац, за превоз, ја то не желим”, каже Ахмед из Сирије.

‚‚Само да се одморим пар дана па идем даље, овде су добри људи, али нам треба посао, у Сирији је као што знате, рат, потребан нам је новац да пошаљемо породици”, наводи Фарес из Сирије.

И претходних година мигранти, који су током зимских месеци били у Прихватним центрима, имали су добре услове, загрејане собе, храну. И ове године све је спремно.

‚‚Већ нам је ово девета зима, тако да упште не размишљамо о томе, спремни смо као и сваке године до сада, без икаквих проблема, то је уиграна екипа, све се ради без проблема”, каже Слободан Савовић, координатор КИРС-а.

У Центру у Прешеву су самци, у Бујановцу породице и малолетници без пратње, а у Босилеграду је највише миграната из Марока, који су у нашу земљу ушли преко Бугарске, то је сада, у односу на правац из Северне Македоније, актуелнија рута.

понедељак, 05. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом