Пијаћа вода у Пожаревцу ускоро квалитетнија

У Пожаревцу ће, на градски водовод, ускоро бити прикључена 3 нова дубока бунара. Према првим анализама, то би требало да допринесе да пијаћа вода буде квалитетнија и мекша, а повећаће и капацитете.

Иако градска вода у Пожаревцу годинама испуњава све критеријуме за здравствено безбедну пијаћу воду, нису сви грађани уверени у њену исправност.

 

Разлог за сумњу може да буде повишен ниво нитрата у пијаћој води 2015. и 2016. године. Иако од тада према редовним анализама није прелазио 35 милиграма по литру од дозвољених 50.

„У посматраном периоду током 2022. године, вода за пиће из градског водовода Пожаревац у свим испитиваним узорцима била здравствено безбедна по питању тражених параметара", каже Теодора Ђурић, лекар специјалиста хигијене ЗЗЈЗ Пожаревац.

Да би унапредили квалитет воде, надлежно предузеће недавно је избушило 3 нова дубинска бунара који према првим истраживањима имају тек 0.15мг нитрата, а који ће мешањем са водом из осталих бунара додатно смањити и друге параметре због којих је вода тврда - попут мангана.

„Очекујемо за десетак дана да најзад стигну пумпе и да их полако уведемо у систем водоснабдевања. Истовремено је расписана и јавна набавка за бушење још четири дубока бунара. Три на локацији Меминац, а један на Кључу", наводи Александар Димитријевић, директор ЈКП „Водовод и канализација" Пожаревац. 

Осим квалитетније воде, 3 нова бунара обезбедиће и додатних 110 литара воде у секунди, што ће за педесет одсто увећати тренутне капацитете који су сваког лета готово на измаку.

субота, 20. децембар 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом