Читај ми!

Ко су редитељи који су током два века постојања стварали историју Шабачког позоришта

Од настанка Шабачког позоришта, а то је више од 180 година, наклоност Шапчана према сценској уметности није престајала. Звездани траг кроз време остављали су бројни ствараоци, градила су се велика глумачка и редитељска имена којима је био посвећен и недавно завршен фестивал. Ко су редитељи који су стварали историју шабачког театра?

Јединствена редитељска визија и модернији концепт у изведбама Шапчана препознатљиви су још од Теје Тадића, Александра Огњановића, Бориса Ковача. Цветало је позориште у граду првина и ратних година. 

 

Седамдесетих година прошлог века нову енергију донели су млади, школовани редитељи, а златно доба шабачког театра почиње у време управнице Златице Поповић која је шансу дала неафирмисаним редитељима модерног израза: Никити Миливојевићу, Александру Лукачу, Кокану Младеновићу.

"Они су донели за тадашње време нешто ново у шабачко позориште и шабачко позориште је постало једно авангардно позориште у оној великој Југославији и стекло завидан ниво. Били смо драги гости свуда, у целој Југославији, и победници разних фестивала", каже Иван Томашевић, уметнички директор Шабачког позоришта.

Никита Миливојевић, о којем је настала и књига, режирао је у Шапцу најплодоносније и први пут – најнаграђиванију представу "Перикле" као и редитељски деби, комад апсурда и црног хумора "Ћелава певачица". На репертоару је готово три деценије и обележила је многе каријере.

"Ни сањати нисам могао да ћемо се видети после 27 година и да ћемо играти и даље ту представу. То је сад нешто што потпуно превазилази не очекивања, него најлуђе снове", наводи Никита Миливојевић.

У грађењу шабачког позоришног бренда учестовао је и духовити Лукач, који се лако поиграва жанровима. Последњи пројекат радио је најпре на даљину.

"Тако да је то сарадња која само расте и расте и расте захваљујући сарадњама и искуствима заједничким, тако да је то био занимљив процес, све смо радили и преко интернета, добијао од њих одређене делове текстова", каже Александар Лукач, редитељ.

Данас су то виђенији редитељи са којима је настављена сарадња. Кокан Младеновић је у Шапцу, у низу признања, добио и награду "Борис Ковач".

"Много више значе награде оних људи са којима сте провели неки важни креативни процес. Начин на који смо у Шапцу радили, начин на који је продуцирана и реализована представа ‘Рубиште’ тај истраживачки процес у трајању од два месеца у дивној атмосфери, креативној, лепој. То су, у ствари, највеће награде које редитељи могу да добију", истиче Кокан Младеновић, редитељ.

Икона и добри дух шабачког позоришта био је редитељ и педагог Александар Ђорђевић, који је за осам сезона овде режирао 13 представа. По узору на Ђорђевића, Шапчани и данас радо ангажују младе ствараоце, ових дана и редитељку Тијану Васић, за Кољадин комад "Виолина, даире, пегла".

субота, 05. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом