Негативан утицај пандемије на ментално здравље младих

Све више младих бори се са проблемима менталног здравља, а утицај пандемије повећао је проценат оних који траже помоћ. У оквиру програма "Сазвежђе подршке", 14 организација за психолошку подршку младима у Новом Саду, током прошле године, пружило је више од 9.000 услуга.

Готово половина младих у Србији, наводи анксиозност и раздражљивост као најчешћи проблеме са менталним здрављем, а 18 одсто њих, каже да се њихово стање погоршало током пандемије, резутати су истраживања Уницефа.

"Некако су се млади више осетили угроженима, осетили су да им је живот стао, неке врсте анксиозних и менталних поремећаја су се повећале, али генерално и млади који се нису суочавали са неким поремећајима су се суочили са изазовом прилагођавања на целокупну ситуацију", каже Славица Ранисављев Ковачев, психолог.

У Војводини на сваких 19 сати, једна особа изврши самоубиство, а суицид је други водећи узрок смртности међу младима између 15 и 24 године. Прва помоћ смо, каже струка, управо једни другима, зато је проблем неопходно уочити на време.

Др Снежана Укропина, из Института за јавно здравље Војводине наводи да морамо обратити пажњу на то да ли особа завршава неке послове, да ли поклања ствари, да ли можда разматра да промени нешто у свом животу, да ли можда запушта себе или на неки начин одаје сигнал да је изузетно депресивна, дакле, да врло тешко устаје, да има поремећај сна, да има поремећај исхране у сваком смислу.

Још увек присутна стигматизација особа које се лече, уместо очекиване подршке институција, друштва, али и медија, који имају важну улогу у едукацији.

"Оно што је улога нас и медија јесте да обавештавамо становништво на један етичан начин, да не говоримо сензационалистички о овим феноменима јер на тај начин можемо и постаћи вулнерабилне особе да размишљају о овом и покушају овај чин", каже др Снежана Укропина, из Института за јавно здравље Војводине. 

У Новом Саду 14 организација и институција пружа бесплатну психолошку помоћ кроз програм "Сазвежђе подршке".

"Наша улога је да те информације пласирамо ка младима, да промовишемо контакте свих ових организација, место где они раде, које услуге пружају, и којим циљним групама", истиче Добрила Марковић, из Омладинског центра "ОПЕНС".

"Велики број младих се у ствари обраћа за помоћ, и да постоји велика потреба и међу младима и међу њиховим родитељима да добију адекватну психолошку подршку, оно што недостаје су у ствари капацитети, и ми се трудимо у ствари да ојачамо та удружења грађана и институције, да им пруже што адекватнију и меродавнију подршку", наводи Славица Ранисављев Ковачев, психолог.

Сви они који нису из Новог Сада, а у свом месту немају психолошко саветовалиште, проверене информације и подршку професионалаца могу пронаћи и путем сајта СВЕЈЕОК.РС, који је директно повезан и са дечјом националном линијом.

четвртак, 10. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом