среда, 30.03.2022, 14:07 -> 15:57
Извор: РТС
Аутор: Душан Милетић
Колико делфини помажу у лечењу деце са сметњама у развоју
Новосађанин Никола Радин, једини српски делфинотерапеут, летње месеце проводи на институтима у Атини и Анталији, где помаже деци са сметњама у развоју. Ова терапија, ствара везу између деце и делфина, ослобађа их и чини самосталнијим особама.
Са делфинотерпијом се упознао на Флориди пре 15 година, а како је физиотерапеут по струци, и потиче из породице лекара, одмах је прихватио то као животни позив. Данас терапију делфинима примењује у Грчкој и Турској у раду са великим бројем деце ометене у развоју.
"Ми проводимо са сваким дететом током тог двонедељног циклуса, пола сата сваки дан у води, а након тога се прелаза на терапију, како ми то кажемо - на сувом, под импулсом целог тог утиска који су они имали у води са тим феноменалним животињама", објашњава делфинотерапеут Никола Радин.
Осим деце која болују од церебралне парализе и свих облика аутизма, терапију делфинима у последње време користи и све више одраслих.
"Који имају одређене сметње, који имају одређена посттрауматска искуства, ја сам на пример својевремено у Америци радио са групом америчких војника који су се враћали из тих несрећних ратова са пострауматским симптомима и тако даље", пприча Никола Радин.
На послу је пронашао и љубав. Сузана Матеова, баш као и он, лета проводи у безенима, а овај вид терапије описује као искуство ослобађања.
"Они се ослобађају страхова, схватају да они нису толико велики, и почињу да превазилазе те страхове. Концентрација је веома добра, и то је заправо њихова шанса, да се концентришу на себе док су у води са делфинима", наводи Сузана Матеова, делфинотерапеут.
Ове племените животиње, кажу, промениле су и њихове животе, па сада, иако раде са 12 различитих делфина, могу препознати сваког од њих, те једва чекају да им се врате крајем маја, када почиње нова радна сезона.
Коментари