Пензионери из Аустрије на лечењу у Бањи Ковиљачи

Специјална болница за рехабилитацију у Бањи Ковиљачи једина је установа таквог типа у нашој земљи у којој се лече осигураници аустријског пензионог фонда, а који су српског порекла. Од четири центра у Србији која су била у ужем избору, аустријска комисија је проценила да све европске услове за квалитет лечења, испуњава управо болница у Бањи Ковиљачи.

Биљана и Славиша Милуновић из Пожаравца, радни век су провели у Аустрији. Након повреда задобијених на раду лечили су се у аустријским бањама, а чим су чули за могућност да о трошку њиховог фонда рехабилитацију наставе у својој родној земљи и у Бањи Ковиљачи, нису се, кажу, двоумили.

 

„Мени лично су овде бољи услови, много је лепо све, оно што кажу светско, а наше", задовољна је Биљана Милуновић, из Пожаревца.

Славиша Милуновић, из Пожаревца каже да су утисци феноменални: "Од почетка, од пријема лекара, медицинских сестара, онда терапије где радимо, људи на терапијама су изванредни, смештај је прва лига."

Рехабилитација у Бањи Ковиљачи, о трошку аустријског фонда, за сада је одобрена за више од педесет пацијената који ће моћи на лечењу да остану три недеље.

„У пензији сам, ногу сам тамо поломила, руку сам поломила, кичму повредила све на послу, ишла сам два пут тамо у бање, ово и оно то је као ви и ја у годинама, толика је разлика у људству и у ономе, тако да замислите колико је лепше овде него тамо", каже Јефимија Белак, из Беча.

На сарадњу са пензионим фондом Аустрије, у Специјалној болници, гледају као на посао деценије, јер је то први пут да државно осигурање те земље потписује комерцијални уговор са рехабилитационим центром друге државе.

„По ономе ако се по јутру дан познаје и по интресовању које влада у Аустрији међу нашим људима за лечење у Бањи Ковиљачи и по њиховим утисцима мислим да ће ово бити добра ствар, добра ствар за све нас, наводи др Александар Јокић, директор Специјалне болнице за рехабилитацију. Додаје: "Првенствено добро за наше осигуранике да могу да се лече на матерњем језику, за њихово осигурање да могу на још једно место да пошаљу на рехабилитацију и ми да можемо да зарадимо неки приход радећи свој посао."

Уговор између Специјалне болнице у Бањи Ковиљачи и Пензионог фонда Аустрије важиће наредне 3 године.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом