Словаци у Падини више од два века

Село Падина у општини Ковачица особено је по томе што више од 90 одсто становништва чине Словаци. Они су се овде доселили пре 215 година, а овај јубилеј обележен је свечаном академијом у Дому културе.

У историјским изворима је забележено да је на месту данашње Падине у 18. веку постојало насеље настањено Србима, који су се због неповољних услова за живот одселили. Пре више од два века стигло је наређење из Хабсбуршке монархије да се ту ојача војна граница према Османској царевини. Тада се доселило првих осамдесет словачких породица.

"Дошло је наређење 11. септембра 1804. године да се изгради место, и тако су 1806. дошли Словаци у Падину, то је први талас, а 1808. је био други талас", објашњава професор историје Мирослав Јурица.

Падина данас има око пет хиљада становника. Последњих година постојао је проблем масовног исељавања младих.

"Али ове године се смањио тај број и нико од осмака, који су завршили основну школу, није отишао, сви су остали у Србији", каже Јанко Коларик, председник МЗ Падина.

Словаци у Падини негују свој језик – у основној школи настава се одржава само на словачком – своју религију, културу и обичаје. Активно је удружење жена, уметници се баве претежно наивним сликарством, постоје културно-уметничка друштва, црквени хор.

"Треба да смо поносни што смо Словаци и што живимо у Србији, која је наша једина држава и која нам је омогућила да причамо свој матерњи језик, да се на њему образујемо и негујемо своју културу и традицију", истиче Љибушка Лакатош, председница Националног савета словачке националне мањине.

Мештани Падине често организују културне манифестације, а музејске поставке помажу посетиоцима да се упознају са њиховом историјом и стваралаштвом.

недеља, 05. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара