Процват станоградње у Панчеву – хоће ли угрозити старо градско језгро из аустроугарског периода
Панчево последњих година све више личи на велико градилиште, јер се сваке недеље се сруши неколико кућа, да би се на њиховом месту изградиле вишеспратнице. Забрињава што се све више гради у ужем градском језгру и што нове зграде нарушавају досадашњи изглед и архитектуру града.
У Панчеву се последњих година све више граде нове зграде, станови се продају још у изградњи, а цене квадрата све су више – сад је просечна око 1.300 евра. Купаца има, али Панчевце забрињава чињеница да град све више мења свој изглед због нових објеката.
"У Панчеву постоји стара архитектура, требало би све то мало дa се прекречи, обнови, да буде као део Прага, Беча", сматра једнa Панчевка, а њен суграђанин додаје: "Две-три куће у једној улици и подигну зграду од 3-4 спрата и она штрчи."
"Нешто не улази у амбијент, стил, мислим да би о томе требало да се води рачуна у зависности где се која зграда зида тако да се уклопи у околину", каже житељка Панчева.
Панчевци у последње време имају све више проблема због саобраћајних гужви, посебно у једносмерним малим улицама, где ничу велике зграде.
"Водимо рачуна о архитектури која прати развој нашег града. Ту мислим и на капацитет водоводне мреже, фекалне и кишне канализације, а исто тако и капацитете електроенергетских објеката и, наравно, о постојећој инфраструктури и тротоарима", наводи Александар Стевановић, градоначелник Панчева.
Према подацима Удружења грађана "Пансеј" од 2017. године у Панчеву је срушено 111 кућа, а на њиховом месту су направљене вишеспратнице које заувек мењају изглед града.
Да би град остао функционалан и архитектонски уређен неопходно је водити рачуна о начину издавања грађевинских дозвола и генералном урбанистичком плану.
"Ми смо према раније израђеним плановима ограничили висине објеката на приземље и шест спратова и поткровље на две локације, а на свим осталим местима приземље и два спрата плус поткровље или три спрата и поткровље", каже Александар Стевановић, градоначелник Панчева.
Инвеститори за сваки новоизграђени квадрат уплаћују таксу за накнаду од 30 до 50 евра и Панчевци очекују да ће се тај новац искористити за уређење постојећих и изградњу нових улица са одговарајућом инфраструктуром, јер нема сумње да град добија све више нових становника којима су сем крова над главом неопходни тротоари, дечја игралишта и нове зелене површине.
Коментари