Еколошки камп у околини Трстеника

У Селишту код Трстеника, протеклог викенда, одржан је "Западна Морава фест". Волонтере из целе Србије окупило је заједничко интересовање за екологију, образовање и пре свега заштиту природе, али ни забава није изостала.

У јуну је Селиште било поплављено. Велику штету мештанима нанела је Риљачка река. Један од узрока изливања је и смеће које се деценија баца у воду. Са жељом да промени еколошку свет пре свега младих људин који живе у њеном родном месту Наташа, апсолвент туризма успела је да споји лепо и корисно. 

 

Организовала је долазак оних са којима дели иста интересовања. Анимирала мештане. За почетак заједно су чистили корито реке.

"Били смо код школе и ту су била деца, једна учитељица из мог краја звала мене и сестре да дођемо да почистимо. Гледајте шта је смећа. И флаша и стакла и пластике, пиштољи, свашта. Ја никад нисам бацао, а нећу ни сад", каже Јован Ђусић, из Селишта.

"Није поента само чистити оно што бацимо. Неко је баш рекао што може jедан да баци, нас 100 не може да очисти, тако да је поента да ми освестимо људе и да престанемо да бацамо смеће у реке, и не само у реке већ и по дивљим депонијама којих има у изобиљу", каже Наташа Чилић, организатор Фестивала.

Свој допринос чисчењу дали су и волонтери из целе Србије.

"Ја сам дошао да помогнем пре свега, али уз забаву све то добро иде. Ја сам дошао из Мајданпека, ово место ми је доста непознато, али сам доста стекао пријатеља. Кроз шалу и кроз смех смо сво смеће покупили. Нисмо били ни свесни", каже Вукашин Прашчевић.

Прикупљено смеће је одвезено на депонију, а дружење настављено на едукативној радионици Корени калемљења. Учесници фестивала упознали су се са културом, обичајима и историјским знаменитостима овог краја.

"Ми ову радну акцију зовемо модерна радна акција можда из прошлости само што смо је прилагодили за данашњи амбијент. Поред радне акције имамо музички фестивал. Ту су разни ди џејеви из целе Европе. Тако да кажемо: ајмо да заједнички очистимо природу, а онда да уживамо у плодовима нашег рада", каже Немања Цветковић, председник организације "Балканац".

И уживали су заједно са мештанима којима су приредили несвакидашњи викенд и дружење на обали Западне Мораве.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 30. април 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом