Произвођач корнишона из Кикинде

Пољопривредник Радован Сивчев је један од малобројних произвођача корнишона у Кикинди. Узгаја их преко 40 година, а за ову годину каже да је једна од роднијих.

Сивчев корнишоне гаји увек на два и по јутра. Овогодишњу бербу започео је пре неколико дана и
ако га време послужи имаће, процењује, и до 25 брања. Наглашава да је узгој ове културе тежак посао.

"Корнишоне треба подићи, сачувати од болести, прихрањиват и окопавати два до три пута да бисмо имали чисту површину", каже Сичев.

За сваку бербу Сивчев ангажује по двадесетак надничара.

Зора Проданов у шали каже да ће код Сивчева зарадити и пензију, јер на његовој њиви  бере  преко двадесет година.

"С бербом се креће ујутро у пет, па све док се не заврши, и није лако", објашњава Зора.

"Стално си сагнут, сваку лозу у бразди треба окренути и с једне и друге стране да би се видели краставци. Тешко је, али морамо да радимо, јер немамо друге изворе приходе", додаје она.

Међу надничарима је и двадесетшестогодишња Милана Глушица, по струци трговац и самохрана мајка шестогодишњег детета.

"Долазим у надницу, јер не могу наћи посао у струци. Обављам сезонске послове све  до јесени да бих прехранила породицу", каже она.

Након брања следи сортирање корнишона по класи, а то зна да траје и кошта. Радован Сивчев је задовољан родом и квалитетом, међутим, тежи део посла је, као и увек, продаја. Ипак, очекује да ће му се труд, као у највећем броју претходних година, исплатити.

rts.kikinda@rts.rs
+381 230 439 745

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. април 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом