четвртак, 04.02.2016, 11:33 -> 15:28
štampajПутујућа изложба Петра Лубарде
Лубардина дела су, коришћењем модерних техника, репродукована у оригиналној величини и постала су део путујуће изложбе овог уметника.
Слике једног од највећих југословенских сликара Петра Лубарде, које су више од четрдесет година део поставке Музеја „21. oктобар" у Крагујевцу, осим у овом простору, од сада ће моћи да види и публика у другим градовима у земљи и свету.
И сам заточеник нацистичких логора, Петар Лубарда је на своја платна уписао је и лично страдалничко искуство. Крагујевачку трагедију 41. одликује мало колорита, али много симбола.
У свом завештању, поклањајући 28 слика крагујевачком музеју „21. октобар”, записао је:
„...Ценећи велике жртве које су пале у злочиначкој одмазди Немаца (...) поклањам ове слике, уз једини услов који постављам, а то је да увек буду изложене у Крагујевцу и да се нигде не излажу у другим местима нити као колекција, нити појединачно.”
„Сва искуства, сву своју бол, Лубарда је излио је на свом највећем платну Доста крви доста убијања. Ова велика бела шака је у ствари отисак његовог длана. Он је на тај начин дао целог себе”, објашњава Јелена Давидовић, историчарка уметности.
Слике су рађене различитим техникама и представљају јединствену колекцију и недељиву целину, што показују и њихова имена - од Сећања на 1941. до Шупљег шлема. Заједно чине неку врсту ликовног романа на тему нечувеног страдања једног града и његових грађана, записао је Лубарда.
„Он је желео да дочара сву трагедију, сав ужас тог рата”, каже Давидовићева. „У овим сликама се све креће, све тутњи све је у тим брзим потезима.”
Жеља великог сликара, свих ових година је дословно поштована, слике никада нису напистиле музеј, а до сада их је видело око пет милиона посетилаца. У жељи да Лубардину заоставштину види и инострана публика, савременом технологијом урађене су реплике свих његових радова у оригиналној величини. Путујућа колекција ускоро ће и ван граница Србије.
„Били смо гости Аушвица током обележавања годишњице ослобађања логора и тамо смо представили наши узложбу иностраним музејима, пре свих италијанским, немачким и пољским”, каже директор крагујевачког музеја „21. октобар” Славољуб Јовановић.
Уметник је, без надоканде своје радове поклонио музеју у Шумарицама крајем шездесетих година. Јединствен уметнички запис о страдању, симболично, и у кући Легата Петра Лубарде у Београду.
rts.kragujevac@rts.rs
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар