понедељак, 08.12.2014, 14:11 -> 15:48
štampajВек Нишке декларације
У Нишу је 7. децембра донета такозвана "Нишка декларација" којом Србија дефинише циљеве "Великог" рата и постављају се темељи будуће Југославије.
Нишка декларација донета је у јеку Колубарске битке и два дана после формирања коалиционе Владе Николе Пашића са напредњацима и ослободњацима. Она дефинише уједињење јужних Словена као ратни циљ Србије.
"Влада Краљевине сматра као најглавнији и у овим судбонисним треницима једини задатак ослобођење и уједињење све наше неслободне браће Срба, Хрвата и Словенаца", из Нишке декларације.
Нишка декларација донета у згради Официрског дома, где је Скупштина Србије заседала 1914. године док је нИш био ратна престоница. Декларацију је предложила Влада и њен тадашњи председник Никола Пашић.
Век касније, док се сала Официрског дома реновира, историчари оцењују да Нишка декларација указује на веће амбиције Српске владе. Тај документ су подржали краљ, интелектуална и културна елита у Србији.
"Оно што није легитимно је то што се народ није питао. Народ није изашао да гласа да ли жели заједницу са Хрватима и Словенцима", каже Бобан Јанковић, историчар.
Иако се често о Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца и касније Југославији говори као о погрешном потезу или пропуштеној шанси, политиколог Славиша Ковачевић се не слаже са тим. Он сматра да је доношење Нишке декларације био мудар потез Николе Пашића.
"Мени се чини да су сви каснији потези тадашњег Југословенског, односно Српског врха везани за унутрашње уређење те новонастале државе били погрешни и да се у тој држави није на најбољи начин институционално и политички изразио интерес Србије", каже Славиша Ковачевић, политиколог.
Нишка декларација директно је иницирала Крфску декларацију три године касније. Нову државу Срба Хрвата и Словенаца објавио је регент Александар Први Карађорђевић, 1. децембра 1918. године.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар