Село са три становника

У Зоровцу, најмањем селу у општини Бојник, катанца нема само на три куће. Толико је и житеља који од пољопривреде могу лепо да живе, али им недостају суседи и - пут.

Ни пута, ни воде. У бунарима је има тек толико да се утоли жеђ а за остале потребе морају да је доносе у буради са извора који је одавде удаљен километар. Кад јак северац почне да увија гране и жице често остају без струје.

Зоровац је најмање село у општини Бојник. Од дванаест домаћинстава у којима је некада живело педесетак људи данас катанца нема само на три куће. Путници пролазници и намерници су ретки, а добродошлица за неочекиване госте топла и срдачна.

Да је снег, не бисмо ни могли да их посетимо, подсећа нам Радмила Маловић. Она и њен супруг Стеван, мајор у пензији, вратили су се у родни крај пре 14 година. Ниш су заменили Зоровцем и кажу да су се препородили.

"Ову слободу, ову лепоту, чист ваздух за старе људе нико не може да надокнади", каже Радмила. "Нормално функционишемо и радимо. Једва чекамо викенд да нам дођу деца и унуци. Срећни смо и задовољни."

У њиховом воћњаку има по двеста стабала вишања и шљива, јагоде, малине, дуње. Замрзивачи и оставе пуни су производа од воћа.

"Радмила је главни предузимач", каже Стеван. "Печемо ракију, спремамо џемове, све."

Стотинак метара даље од Маловића пореклом из Црне Горе, који су први дошли у Зоровац 1903. године, наишли смо на Драгана Станковића.

Иако је саградио кућу у Бојнику да би деци олакшао живот, он и супруга су свакодневно овде. Живе од сточарства , каже Драган: "Може добро да се живи од тога, ко хоће да ради. Нешто мора да се ради."

Без кобиле Дрине Драган никуд не иде, а и како би другачије до Бојника кад стегне зима и напада велики снег.

Биће асфалта до 2015. године, кажу у општини. За ово и још неколико села. И не само пут.

"Побољшаћемо и електричну струју, посебно спољно осветљење у месним заједницама", објашњава Аца Јовановић, заменик председника Општине Бојник.

Боља инфраструктура, субвенције за пољопривреднике. Иако сиромашна општина Бојник чини све да села опстану. Ко зна можда ће се попут Маловића и друге породице вратити коренима, јер како нам рекоше штета је да ова плодна земља зарасте у коров.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242 131

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом