петак, 06.12.2013, 11:37 -> 15:25
štampajНеисправна вода у Жичи
У селу Жича, 350 домаћинстава са око хиљаду и по мештана остало је без воде за пиће, због бактериолошке неисправности. Водоводна мрежа и резервоари су стари, а одржавање слабо, јер највећи број мештана не плаћа рачуне за утрошену воду.
На подручју општине Краљево налази се више од 1.000 сеоских водовода и бунара од којих је већина изграђена пре 40 и више година без икакве техничке документације и надзора.
Време, небрига и недостатак средстава су учинили да је у великом броју водовода, вода лошег квалитета. Ових дана мештани Жице, села на неколико километара од града, су остали без воде, јер су анализе Завода за јавно здравље показале да је вода неупотребљива за пиће.
Обавештење окачено на вратима продавнице у центру Жице, иако непотписано и неоверено, узнемирило је мештане овог села и подгрејало вишемесечне сумње да вода са сеоских изворишта "Видосаве" и "Бела стена" није исправна за пиће.
"Бактериолошке и хемијске анализе које смо урадили говоре да вода са поменутих изворишта није за пиће. Узрока је више, а по свему судећи, главни су неадекватно одржавање резервоара и мреже и нередовно хлорисање", казе др Небојша Димитријевић из Завода за јавно здравље.
Иначе са ова два извориштаводом за пиће у Жици снабдева се 350 домаћинстава, са више од 1.500 житеља који су у овим хладним зимским данима приморани да користе друге доста удаљене водоводе и бунаре, или да купују флаширану воду.
"Огорчени смо. Са наших чесми воду може да користи само стока, а ми се снабдевамо како се снађемо. Када падне снег мораћемо да путујемо и по неколико километара до других извора. Ни флаширана вода није јефтина, а треба и да кувамо, односно спремамо јело", каже брачни пар Драгош и Слободанка Марковић, као и њихове комшије Јела и Родољуб Премовић.
Драгослав Марковић је више од две деценије одржавао резервоар и мрежу, хлорисао воду, наплаћивао њен утрошак. Међутим, стигле су га године, а, како каже ,досадило му је да иде од куће до куће и моли своје комшије и мештане да плате утрошену воду како би се обезбедила средства за ситне поправке и хлор.
Наилазио је, додаје, стотину пута на непријатне сусрете, претње физичком силом, забране уласка у дворишта и дигао је руке од свега.
"Само у овој години дуг за воду износи преко 500 хиљада и водово нагло пропада, резервоар прокишњава, а хлор не може да се набави", каже Драгослав.
У Савету за водоснабдевање у Жици свесни су да Месна заједница и Резијски одбор не могу много да уреде на побољшању стања с водом, јер нису правна лица, а на бази солидарности и указивања на озбиљност стања готово да ниста не може да се постигне.
Председник Савета Љубинко Јаблановић очекује помоћ Скупштине града у решавању насталих проблема.
"Проблем је велики у највећем броју села. Укључићемо Дирекцију за изградњу града да евидентира водоводе и легализује их, и тако приступимо њиховом санирању", каже Милун Јовановић, заменик градоначелника града Краљева.
За довођење сеоских водовода, бунара и извора у краљевачком крају потребна су велика средства, али је проблем толико озбиљан да, како кажу, мора хитно да се решава.
rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333 465
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар