Читај ми!

Проблеми Крушевљана са буком

Половина Европљана свакодневно је изложена повишеној буци. Крушевачки Завод за јавно здравље седам година мери ниво комуналне буке у граду. Прошломесечни резултати показују знатно више вредности на свих шест пунктова.

Од центра, преко болничког круга, насеља Владо Јурић, лазаричке  порте и зоне око медицинске школе и аеродрома, ниво буке током дана у Крушевцу је просечно већи за десетак децибела од дозвољеног.

"У вечерњим сатима смо имали одступања између пет и шест децибела на свим мерним местима и имали смо изузетно високе нивое прекорачења од 17 дБ у зонама за одмор и рекреацију, конкретно у порти цркве Лазарице", каже Александар Ђорђевић, дипл.инг. заштите животне средине Завода за јавно здравље Крушевац.

Такви резултати, како каже Ђорђевић, типични су за летњи период, јер се због високих температуре дневне активности померају навече.

Саобраћајна бука, звук електричних апарата и производних машина, уређаја за вентилацију, музика у кафићима и дискотекама -све нас то чини свакодневно угроженим.

Ванредна мерења буке обављају се по пријави грађана еколошкој инспекцији. Најчешће лети због прегласне музике, мада искуство каже да се решење нађе, већ након усмене опомене.

Површно гледано, бука је непријатна. Са друге стране људи који су изложени њеном утицају током осам сати рада ризикују оштећење слуха, пате од нервозе, проблема са варењем, чак и чира на желуцу. Истраживања су показала да је бука један од узрочника прераног старења, који у 30 одсто случајева скраћује живот становника великих градова.

"Бука може да делује и на кардиоваскуларни ситем да изазове хипертензију или исхемију срца. То се најчешће дешава код људи који живе у зонама где је еквивалентна бука око 65 дБ и где за један сат прође око 500 лаких и око 75 тешких возила, која су због ниске фрекфенције и вибрације коју изазивају и знатно већи изазивачи стреса", каже др Весна Марић из Завода за јавно здравље Крушевац.

Преусмеравањем тешких возила на заобилазнице, изградњом кружних токова, али и постављањем зелених баријера, дрвореда и украсног шибља, крај најпрометнијих саобраћајница, град настоји да умањи штетне ефекте комуналне буке на здравље Крушевљана. Вишегодишња мерења показују да помака на боље има, али трајног решења тешко да ће бити.

Код нас баш као и у Европи где у црним акустичним зонама живи 16 одсто становништва.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом