петак, 23.08.2013, 09:20 -> 11:28
Старе и ретке књиге у Централном регистру
У шабачкој епархији почела је евидентирање старих и ретких књига, коју ће, у оквиру националног програма, на подручју Мачванског округа спровести Библиотека шабачка. Пројекат који је од изузетног значаја за очување културне баштине регулисан је Законом о старој и реткој библиотекарској грађи.
Све старе и ретке књиге у Мачвенском округу биће пописане и унете у Централни регистар.
Јеванђеље издато 1892. године у Москви, за успомену на супругу Персу, цркви у Грачаници поклонио је 1903. године Драгутин Јовановић, трговац из Љубовије.
Поред штампаног јеванђеља у боји које је, међу првима стигло у Србију у епархији шабачкој су и старе више од два века, бројне богослужбене књиге на црквенословенском, историја, речници на француском и немачком.
Најстарија из 1644. године, припадала је чешком свештенику, а до Шапца је стигла као дар породице из Обреновца.
"Црква је била та која је то највише и чувала и водила рачуна и бринула, ту су углавном манастири били ризнице таквих књига. Они су у то време то набављали, љубоморно чували и често били издавачи таквих књига", каже Лаврентије, епископ шабачке епархије.
Да би се знало шта и где имамо, сачувало, али и заштитило културно наслеђе епархија је прва отворила врата библиотекарима. Све књиге настале до краја 1867. године, али и ретка издања које су црквама и манастирима у Мачванском округу биће им доступне.
Небојша Цвејић, библиотекар Библиотеке шабачке и регионални кординатор пројекта каже да ће се имати у увиду количина и квалитет свих тих књига.
"Књиге којима буде потребна рестаурација биће упућене на рестаурацију, дигитализоване и на тај начин биће доступне свима који су заинтересовани за садржај истих књига", каже Цвејић.
Све пописане књиге биће унете у централни регистар. У њему се већ налази 464 старих издања које чува Завичајно одељење Шабачке библиотеке. Петнаест примерака проглашено је за културно добро.
Директор Библиотеке шабачке Соња Бокун каже да ће бити обухваћене све библиотеке на територији Мачванског округа, библиотеке по школама као и приватне колекције, јер се, како додаје, надају да ће се и, људи који су љубитељи књига и имају приватно власништво, јављати да њихове књиге буду евидентиране као део националног блага.
Националним пројектом нису обухваћене само књиге штампане до 1867. године, него и позивнице, плакати, фотографије из тог периода, као и ретка издања или рукописи из каснијег времена.
Носиоци пројекта су све окружне библиотеке у Србији.
rts.sabac@rts.rs
+381 15 353-269
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар