Читај ми!

Mеталци из праисторије код Бора

У Бањском Пољу код Бора откривено вишеслојно археолошко налазиште које сведочи о три епохе, бакарном, старом гвозденом и античком добу. Остаци металне шљаке показују да се на том подручју руда копала и топила пре три и по миленијума.

При скоро сваком ударцу крампом у земљу, Васићи су наилазили на старе делове керамике. Позвали су археологе борског Музеја и, како то обично бива, од случајних налаза дошло се до значајног вишеслојног открића.

Истраживања је покренуо Музеј рударства и металургије у Бору, а пронађени су многи предмети на основу којих се открива рударски аспект живота тадашњег становништва.

Из античке епохе пронађени су бронзани новчићи и керамика, има и налаза из старијег гвозденог доба, али су посебно занимљиви остаци из бронзаног доба, рекао је Игор Јовановић, кустос и археолог Музеја рударства и металургије у Бору:

"У најнижим слојевима нађен је материјал који припада средњем и позном бронзаном добу, негде средина другог миленијума пре нове ере, и у њему је нађена велика количина праисторијског материјала, материјала из бронзаног доба, нађено је нешто камених алатки, костију и оно што је посебно занимљиво, нађена је велика количина шљаке."

Због тога археолози претпостављају да се на том месту налазио археометалуршки пункт, нека врста топионице, што сведочи о томе да се становништво бавило металуријом

"Ово је први пут да се у источној Србији наиђе на трагове металуршког процеса производње бронзе", нагласио је др Александар Капуран, археолог Археолошког института у Београду.

Комаде шљаке, за које археолози кажу да су стари око 3.500 година, треба тек испитати.

"Планирамо да анализирамо остатке згуре, да видимо каква је врста метала била произведена, каквом технологијом, како је изгледала пећ", објаснила је др Миљана Радивојевић, археолог Археолошког института УЛЦ у Лондону.

Према речима Драгане Живковић, продекана за науку и међународну сарадњу Техничког факултета у Бору, налазиште у Бањском Пољу пружа могућност да се састави прича о овом крају, који је очигледно врло важан археометалуршки центар.

У Бањском пољу први пут се истражује, али овај сада већ археометалуршки локалитет, уз оне од раније познате у околини Бора, Трњана, Хајдучке чесме, Борског језера, Кривељског камена, кажу стручњаци, чини не претпоставку, већ основу, да су људи на овом простору и у другом миленијуму пре нове ере копали и топили руду.

rts.bor@rts.rs
+381 30 423 653

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом