Читај ми!

Јесмо ли, заиста, сви једнаки

Љиљана Окрајнов није услужена у једном угоститељском објекту у Дољевцу само зато што је у инвалидским колицима. Уместо тога, понуђено јој је да храну добије на кућну адресу. Мрежа за заштиту људских права "Крис" поднела тужбу за дискриминацију.

Јесмо ли сви једнаки - запитали су се неки од корисника Дома за одрасла инвалидна лица у Дољевцу када у једном угоститељском објекту нису били услужени. Љиљани Окрајнов и њеној сестри, која јој је била пратилац, речено је да храну могу да им испоруче на кућну адресу, а мрежа за заштиту људских права "Крис" поднела је тужбу за дискриминацију.

Љиљана Окрајнов у Дому за одрасла инвалидна лица живи већ шест година. Каже да јој је ту лепо, али да не излази често. Зато јој је тешко пало када је морала да напусти угоститељски објекат.

"Била сам веома нерасположена, нисам чак хтела ни да ручам, него ме је неговатељ одмах  ставио у кревет", објашњава Љиљана.

У сличној ситуацији били су још неки корисници. То на њих, поред свих животних мука које имају, делује обесхрабрујуће.

Директорка Дома за одрасла лица с инвалидитетом Лидија Љутица верује да ти људи  нису имали лошу намеру.

"Верујем да ти људи нису то урадили из неке зле намере, него су мислили да на то имају право, што је опет страшно кад постоји један такав став у друштву", истиче Љутица.

Координатор правног тима Мреже одбора за људска права у Србији (CHRIS) Милан Крстев сматра да је Закон о забрани дискриминације добар и да је суд за мање од месец дана заказао прво рочиште.

"Закон у члану 45 прописује обавезу туженог да једноставно сноси терет доказивања, другим речима уколико тужилац учини вероватним акт дискриминације, терет доказивања у том случају прелази на туженог", каже Крстев.

У Дому у Дољевцу кажу да, без обзира на то што је држава доста уложила у побољшање услова становања, друштво тешко прихвата инвалидитет.

"Саме речи инвалид већина људи се грози, као да смо чудовишта, а не људска бића", каже Љиљана Окрајнов.

Љиљана може да добије јавно извињење, које ће јој значити. Да ли ће друштву значити њена храброст да на проблем укаже јавно, сазнаће приликом првог следећег изласка из Дома.

rts.nis@rts.rs
0381 18 236 588

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом