Обнова после пола века

Клинички центар у Нишу први је од четири центра у Србији за чију је обнову Европска банка одобрила кредит пре седам година. Боље услове за рад очекује 3.200 запослених и око 2 милона људи који се лече у тој здравственој установи.

За двадесетак дана, требало би да почне реализација највеће инвестиције у здравству код нас, у последњих пола века. Кредитом који је Европска банка одобрила Србији још пре 7 година, реконструисаће се 4 клиничка центра.

Радови ће најпре почети у Нишу, где боље услове за рад очекује 3.200 запослених и око два милиона људи који се лече у тој здравственој установи.

Када је 1937. године у Нишу подигнута зграда хирургије са 80 болесничких постеља, град је имао 30.000 становника. Данас је скоро десет пута више житеља, а 11 клиника и центара смешетних у старој згради и даље имају исти број кревета. Отуда се у болесничким собама понекад заједно нађу мушкарци и жене.

Од пет заинтересованих светских конзорцијума, посао су у Нишу добили Италијани, који ће за извођење трећине радова упослити наше грађевинце. Инвестицију вредну 32 милиона евра, требало би да заврше за 2 године и 8 месеци.

Обнова Клиничког центра, према речима директора Зорана Радовановића, подразумева и нову опрему, тако да ће редови и чекање на преглед бити смањени, а потом и укинути. Иако се сада ради у две или три смене редова ипак има.

Нови простор за дијагностику, 17 нових операционих сала и 80 јединица интензивне неге највише ће растеретити постојећи Ургентни центар који десетак кревета интензивне неге сада дели са бројним хируршким клиникама.

"Преласком ћемо добити нови простор са хируршким салама у истом нивоу где ће бити и дијагностика што ће нам умногоме олакшати посао", наглашава прим. др Миодраг Лазић, директор Ургентног центра, "а заједно ће бити и десет различитих хирурга, што ће убзати посао."

Ниш је Ургентни центар добио пре девет месеци, јер ова зграда, започета још пре 35 година ни данас није завршена. Сада ће и она бити реконструсана, па ће око два милиона људи за лечење добити око 50.000 квадрата новог простора.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом