Читај ми!

Ми можемо све

Камп за децу лечену од рака у креманском етно-селу Тарабића колибе омогућио је многима да први пут летују са вршњацима, без пратње родитеља, да се осамостале и стекну више самопоуздања. О њима, уз медицински тим, брине шеснаесторо волонтера и сви се одлично проводе.

У златиборском селу Кремнима организован је камп "Ми можемо све", за децу од 7 до 18 година, лечену од различитиих облика малигнитета.

Први такав бесплатни камп у Србији организовала су удружења "Чика Боца", "Увек са децом", "Звончица"  и "Младица", под покровитељством Биљане и Јанка Типсаревића, Асоцијације тениских професионалаца, Министарства здравља и Министарства за омладину и спорт.

Златиборску авантуру, осим што је коначно на одмору са вршњацима, Тијана Ђорђевић из Београда памтиће по стреличарству. И она, и већина од тридесет шесторо деце у креманском етно-селу Тарабића колибе, памтиће баш по томе што су ту без родитеља.

"Ово је одлична прилика да се осамосталим. Имамо различите занимљиве радионице, разноврсно друштво, ово је прилика да упознамо Србију", каже Никола Стојановић из Кладова, додајући у камеру: "И мама, молим те, не зови ме!"

Волонтер Петар Живановић из Београда каже да је ово нешто најлепше што је доживео, то што може да им помогне јер зна како се осећају будући да је и сам био у сличној ситуацији. Управо нешто овакво му је, каже, недостајало у периоду када се лечио.

Петар је један од шеснаесторо волонтера који, уз медицински тим, брину о деци.  

"Они су били поприлично везани за родитеље током лечења и сада је наша улога да им што више помогнемо да подигну своје самопоуздање", објашњава Катарина Гачевић, психолог. "Зато су и организоване ове радионице, да се врате у своје вршњачке групе којих су били лишени током лечења и да се просто укључе у нормални развојни ток."

Стога су у програму и излети, и пустоловно-адреналинске активности, уметничке радионице, али и вечерње представе уз логорску ватру.

Волонтер Александар Вучковић, студент глуме, каже да нису ту да би децу учили глуми већ, пре свега, да им помогну да се ослободе, да могу да стану испред својих вршњака и кажу: То сам ја!

Оснаживање деце која су лечена од тешких болести од изузетне је важности за њихове породице, потврђују и организатори кампа, родитељи окупљени у више удружења, који најављују камп и за наредну годину. Програм ће, кажу бити још богатији, опет на Златибору због идеалних климатских услова за лечење плућних болести и побољшање крвне слике.

rts.uyice@rts.rs
+381 31 513 552

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом