петак, 19.07.2013, 08:21 -> 08:22
štampajОтворен палијативни центар у Кнез Селу
На Клиници за плућне болести у Кнез Селу код Ниша отворен је први палијативни центар у систему клиничког здравства у Србији, чије су отварање финансирали Министарство здравља, фондације принцезе Катарине Карађорђевић и др Елејн Лејкок.
Први палијативни центар у систему клиничког здравства у Србији отворен је на Клиници за плућне болести у Кнез Селу код Ниша.
Поред палијативног збрињавања (здравствена, психолошка, социјална и духовна брига и нега) болесника који болују од неизлечивих болести, у њему ће и њихове породице добијати значајну подршку.
Мир, спокој, достојанство - речи које су се највише чуле на отварању Центра. У тешким тренуцима, осим здравствене неге потребна је људска подршка, духовна, психолошка и телесна брига за те пацијенте, рекла је Мирјана Живковић, координаторка пројекта, која је нагласила да ће највећа пажња бити поклоњена квалитету њиховог живота.
"Знате каква су времена код нас данас, многи од породица који имају тешко оболеле пацијенте немају ни способности ни могућности да пруже такву врсту неге", подсетила је Лидија Ристић,
помоћница директора Клинике за плућне болести.
Идеја је настала пре неколико година, у уређење простора уложено је 10 милиона динара. Фондација принцезе Катарине и њени пријатељи годинама већ успешно сарађују са нишким Клиничким центром.
"Доктор Лејкок има велико срце за Ниш, љубав за људе, да ради и живи овде", рекла је принцеза Катарина Карађорђевић, приликом отварања Центра у Кнез Селу, "и ја такође."
Палијативни центар званично ће почети да ради у септембру јер, иако су готови грађевински радови, потребне су озбиљне припреме.
"Неће то бити место где ће у 16 кревета неко послати неког, не дај боже, да умре", нагласио је Зоран Радовановић, директор Клиничког центра Ниш, "него ћемо по строгим критеријума палијативне неге обезбедити да људи буду примљени, да буду сагледани, да буду овде колико треба и да се након тога врате или породици или у болницу."
Према подацима Кућне неге, у Нишу годишње има више од 700 болесника који болују од тешких и неизлечивих болести.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар