Кафециклажа у Крушевцу

Јавни, приватни и цивилни сектор и Град Крушевац заједнички раде на популаризацији организованог сортирања стаклене амбалаже у угоститељским објектима и њене рециклаже. У тај пројекат уложено је 500 хиљада динара, а укључено је тридесетак кафеа и ресторана.

"Кафециклажа" је назив крушевачког пројекта чији је циљ популаризација организованог сортирања неповратне стаклене амбалаже у угоститељским објектима и њене рециклаже.

Принцип је једноставан: стаклену амбалажу угоститељи сортирају и пакују у зелене кесе, које потом радници Јавног комуналног предузећа односе у Рециклажни центар. На тај начин стакло се једноставније одваја и пакује у контејнер спреман за транспорт у Фабрику за рециклажу стакла у Алексинцу, једну од две у Србији. 

Према речима Немање Лазаревића, координатор Рециклажног центра ЈКП Крушевац, месечно се прикупи око 3 до 4 тоне стакла. Тај систем намеравају да унапреде и убудуће прикупе сав амбалажни отпад са територије Крушевца.

Јавно комунално предузеће је са Градском управом и  Удружењем грађана Трихаус, које је донирало рециклажне канте и кесе, потписник уговора о реализацији пројекта чији је циљ, између осталог, и подизање еколошке свести и одговорности грађана и угоститеља.

У Србији се стаклена амбалажа не рециклира, али се увози ломљено стакло

Стаклена неповратна амбалажа представља огроман проблем, зато што у 99 посто случајева завршава на депонији, наводи Ивана Стевановић, менаџер пројекта:

"Тамо прави огроман проблем, изазива пожаре, радници се приликом њеног сортирања повређују. Она нема високу цену као секундарна сировина да би било ко био заинтересован да је рециклира."

За килограм сакупљене стаклене амбалаже добија се динар и седамдесет пара, највише два, што је далеко од исплативог. Такође, у Србији не постоје релевантни подаци о томе колико се стаклених флаша произведе, врати или рециклира, док се велике количине ломљеног стакла и даље увозе као сировина.

"У Хрватској, где је депозитни систем, они тачно знају број флаша који је изашао из фабрике и број флаша који се у њу вратио", наглашава Милица Младеновић, национални оператер управљања амбалажним отпадом. "Они те флаше оперу и безброј пута их користе, јер стакло не губи употребну вредност."

У оквиру пројекта "Кафециклажа", крушевачком Комуналном предузећу донираће се и наменско возило за транспорт стакленог отпада, што ће убрзати рад на сортирању у Рециклажном центру.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом