уторак, 18.06.2013, 19:30 -> 21:00
Неискоришћени потенцијал Владичиног Хана
Пољопривреда и сточарство део су стратегије развоја једне од најсиромашнијих општина на југу Србије, Владичиног Хана. Потенцијала за развој козарства има, али је у општини тренутно регистровано свега 400 коза, док организованог откупа козјег млека и меса нема.
За развој козарства и откуп производа од козијег млека са пашњака у околини Владичиног Хана заинтересовани су и инвеститори из иностранства. Због тога је Фонд за развој пољопривреде организовао семинар о могућностима развоја козарства у општини у којој је тренутно регистровано свега 400 коза.
Зоран Стевановић се од посла у фабрици потпуно преоријентисао на пољопривреду. Пре три године, на кредит је купио имање, козе и изградио штале. Сада је, са стотину коза, власник највећег стада у Владичином Хану.
"Било би најбоље када би се у Пчињском округу изградило десет оваквих фарми, да ми направимо удружење и наше производе пласирамо кроз економске цене", кађе Стевановић.
Његов син Данијел је завршио Медицински факултет. Док чека посао у струци, ради на породичној фарми.
"Радим све, од јутарње муже, преко чишћења фарме, кошења, балирања до уношења хране на фарму", прича Данијел.
Свега је 400 коза у Владичином Хану. У брдско планинским селима пољопривредници чувају по пар грла, за потребе домаћинства.
"Перспективе наше локалне самоуправе леже у селима која су углавном брдско планинска", каже председник општине Горан Малденовић.
Нема прерађивачких капацитета, ханска млекара је приватизована и не ради, али заинтересованих инвеститора има.
Директор Фонда за развој пољопривреде Горан Иванов каже да су инветитори заинтерсовани не само за млеко, већ и за улагање у козарство, за подизање основних стада на територији општине Владичин Хан.
Због тога је Фонд за развој пољопривреде организовао семинар о могућностима развоја козарства. За одрживост фарме неопходно је минимум 150 коза.
Милан Раиновић, власник фарме Зелена коза у Кисачу код Новог Сада, каже да њима недостају пашњаци каквих има у општини Владичин Хан.
"Овде постоје велике површине под пашњацима, велике површине брста, ми то немамо, а то појефтињује јако производњу", рекао је Раиновић.
У Србији има 235 хиљада оваца и коза. Проблеми су, према мишљењу пољопривредних стручњака, одговарајући расни састав, неизвестан откуп, неорганизованост произвођача и нестандардизованост кланичких капацитета.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар