Читај ми!

Дунав расте код Новог Сада

Врх поплавног таласа помера се ка Новом Саду, а водостај Дунава код Бездана постепено опада, рекао начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић. Повећан водостај Тисе у доњем току. Високи водостаји за сада не представљају проблем за брањено подручје.

Водостај Дунава код Бездана нижи je за седам центиметара него јуче, али река расте низводно од Бачке Паланке, ка Новом Саду и Старом Сланкамену, саопштило је Јавно водопривредно предузеће Воде Војводине.

"Врх поплавног таласа помера се ка Новом Саду, а водостај Дунава код Бездана постепено опада", изјавио је начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић.

Марић је Танјугу рекао да је још један спасилачки тим са подручја Апатина превентивно послат у Беочин да би се ојачале одбране од поплава.

Око 200 кућа из небрањеног дела у Беочину је евакуисано, подсетио је Марић, и додао да се чека да прође поплавни талас како би се људи вратили нормалном животу.

Марић је додао и да је јутрос одржан састанак Радне групе за одбрану од поплава, а договорено је да се контактира Хидроелектрана Ђердап да би се видело да ли може да дође до бржег протока воде.

Превентивне мере предузете у Сомбору чине систем одбране од поплава стабилним, у Беочину је још увек угрожено неколико насеља, а у Стари Сланкамен су допремљене бране за спречавање поплава, саопштио МУП.

Тим Сектора за ванредне ситуације за спасавање на води из Ниша кренуо је јутрос у општину Беочин, наводи се у саопштењу и додаје да су у том месту и даље угрожена насеља Сусак, Боноштор, Черевић и Дунав.

Због јучерашњег изливања Дунава на правцу Нови Сад-Беочин-Илок према државној граници са Хрватском, саобраћај се одвија неометано, али успореније.

Код Бездана је јутрос измерен водостај од 749 центиметара, код Бачке Паланке јутрос је измерено 723, а код Новог Сада 667, што је у односу на јучерашња мерења пораст од 19 центиметара.

Водостај код Новог Сада ће у наредна два дана порасти за још десетак центиметара и зауставити се на коти 677.

Наводи се да је редовна одбрана од поплава на снази на 500 километара водотокова у Војводини, а ванредна на 234 километра Дунава, од државне границе до Новог Сада.

Пораст Дунава за последицу има и повећање водостај Тисе у доњем току, па је јутрос код Титела водостај достигао 640 центиметара.

Ови високи водостаји за сада не представљају проблем за брањено подручје, али се дуж одбрамбених линија све више појављују водолежи и извори па је даноноћно на терену све више осматрачких и оперативних тимова водопривреде, који санирају слаба места.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом