Читај ми!

Очекује се стагнација воденог таласа

Водостај Дунава код Бездана је 756 центиметара што значи да је за 24 сата порастао 16 центиметара. У наредним данима очекује се стагнација и благо опадање воде. У Београду редовна одбрана од поплава.

Врх воденог таласа на Дунаву највиши је код Бездана, али очекује се да стагнира и опада. Једна од најугроженијих општина је Беочин. У тој општини расељено је око 50 домаћинстава из неколико најугроженијих насеља уз Дунав. Вода је поплавила делове Баноштора, Сусека и Черевића.

Врх воденог таласа је прошао поред Бездана и спушта се према Новом Саду и Сланкамену, а у наредних три, четири дана очекујемо да врх таласа прође и низводно од Београда, изјавио је генерални директор ЈКП "Србијаводе" Горан Пузовић.

Гостујући на РТС-у Пузовић је рекао да очекује у наредних десет до петнаест дана смиривање ситуације, да се Дунав врати у своје корито и да у Србији неће бити веће штете, као што се десило државама у горњем току Дунава.

Пузовић је нагласио да се мере редовне одбране од поплава спроводе у Смедереву и да су јутрос уведене на подручју Неготина и Старог Костолца.

"Водостај у Смедереву на квоти 620, а редовна одбрана се спроводи при нивоима од 600 до 700. Нема велике опасности и очекујемо да ће врх таласа бити на коти 650 до 660. Све службе су на терену, људи су будни, врши се координација са сектором за ванредне ситуације", нагласио је Пузовић .

Водостај Дунава код Бездана је 756 сантиметара што значи да је за 24 сата порастао 16 сантиметара.

Домаћинства под водом у Беочину

Ипак у Општини Беочин 150 домаћинстава се налази под водом, а очекује се да ће вода током дана поплавити још 50 домаћинстава.

Председник општине Беочин и командант локалног Штаба за одбрану од поплава Богдан Цвејић рекао је за РТС да су поплаве показале да када је најтеже људи помажу једни другима.

Према његовим речима, локална самоуправа и општински Штаб за ванредне ситуације обезбедили су све што је потребно грађанима у оваквим ситуацијама - чизме, џакове, песак, вреће, пумпе.

Међутим, Цвејић је напоменуо да с обзиром на то да се општина налази у небрањеном подручју људи су ипак препуштени сами себи.

"Око 70 домаћинстава је поплављено у Черевићи, комшије пријатељи, родбина помажу једни другима", навео је Цвејић.

Како је рекао за последњих десет година било је поплаве су биле четири пута, што је невероватно јер их је раније у 50 година било једном.

Говорећи о помоћи угроженим грађанима, Цвејић је рекао да су 2006. године добили средства од Министарства финансија од пет милиона динара, прошле године покрајинска влада дала је два милиона динара, а ове године такође је дала милион динара.

Како је рекао, локална самоуправа нема капацитете да покрије штету јер она превазилази 200 милиона динара, а буџет општине је 400 милиона динара.

У Београду је од данас на снази Редовна одбрана од поплава на Сави и Дунаву, саопштиле су "Београдводе".

Због пораста водостаја, њихове екипе од данас су за саобраћај затвориле пролаз најнижој тачки одбране код Куле Небојше и поставиле заштитне греде. Паркирање у тој зони није дозвољено.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом