Читај ми!

Врх поплавног таласа у Србији

Поплавни талас који је претходне недеље протутњао кроз Мађарску и Аустрију стигао у Србију. Иако је врх поплавног таласа стигао код Бездана и Апатина, нема опасности од поплава у брањеном делу Дунава. У наредним сатима очекује се стагнација и лагано опадање водостаја. Потребно много више улагати у превентиву, а не само издвајати средства за накнаду штете, указао Предраг Марић.

Иако је врх поплавног таласа стигао код Бездана и Апатина, нема опасности од поплава у брањеном делу Дунава. Викенд насеља у горњем сливу наше највеће реке још су под водом.

Поплавни талас који је претходне недеље протутњао кроз Мађарску и Аустрију и направио огромну штету улази у Србију. Водостај на Дунаву код Бездана порастао за 12 центиметра током ноћи и према прогнозама РХМЗ током дана ће још незнатно порасти за центиметар или два.

Владислав Милошев надлежан за безбедност из "Вода Војводине" рекао је за РТС да је са насипима све у реду и да нема попуштања и ерозије.

Према његовим речима, забележен је водостај од 752 центиметра у Бездану, што значи да је дошло до успоравања водног таласа јер је последњих осам сати водостај порастао за четири центиметра.

"Да ли ће он ићи још горе, један или два центиметра то је ствар више хидрологије, односно статистике и већ у наредним сатима", каже Милошев.   

У наредним сатима очекујемо стагнацију и лагано опадање водостаја. У Мађарској је свуда водостај у опадању. 

Стручно-оперативни тим западне Бачке и "Вода Војводине" који је јутрос извршио анализу прикупљених података са терена, осматрачких служби и инжењера и техничара који су били на дежурствима и обишли насипе закључили су да појаве које су забележили  икоје ће се и даље појављивати све док траје ванредна, а поготово ванредна одбрана од поплава нису ништа посебне што превазилазе тренутну ситуацију.

Дунав код Бездана у стагнацији

У доњем сливу Дунава водостај ће расти код Новог Сада, где је најугроженија општина Беочин и три села Банаштор, Черевић и Сусек.

Водостај Дунава код Бездана је од 14 часова у стагнацији, а одбрамбени насипи су издржали врх воденог таласа који се са нивоом од 754 центиметара приближио историјском максимуму из 1965. када је био 766 центиметара.

Обилазећи угрожена насеља у општини Беочин, војвођански премијер Бојан Пајтић рекао је да је водостај Дунава код Бездана знатно виши у односу на ниво који се предвиђао, и упозорио да ће висок ниво водостаја задржати два, три дана.

"На подручју Војводине више од 430 километара насипа је под редовном или варедном одбраном од поплава", рекао је Пајтић и подвукао да је АП Војводина уложила више од три и по милијарде динара у санацију и изградњу насипа у последње четири године.

Пајтић верује да ће одбрана од поплава бити успешна и апелује на све оне који планирају да граде стамбене објекте да то не чине у угроженим подручјима уз саму обалу Дунава.

Председник општине Беочин и председник Штаба за одбрану од поплава Богдан Цвејић је истакао да општина Беочин у одбрани од поплава има велику подршку покрајинске владе и Црвеног крста, те да је угроженом становништву тренутно најпотребнија помоћ у нафти, односно бензину и гуменим чизмама.

Марић: Потребна већа улагања у превентиву

Начелник Сектора за ванредне ситуције МУП-а Србије Предраг Марић каже да је потребно много више улагати у превентиву, а не само издвајати средства за накнаду штете настале у поплавама. "У Србији се увек прича о накнади штете и то је угао гледања за који се надам да ће бити промењен", рекао је Марић гостујући у Дневнику РТС-а.

Сектор је тражио средства за набавку мобилних водоутврда, што је систем који прави насипе, који је бржи и ефикаснији од пуњења врећа песком.

"За сада имамо само један такав апарат који смо повукли из Ниша", рекао је Марић и истакао да се у послу одбране од поплава не сме штедети и да су потребна већа улагања у превентиву.

Марић је истакао да се наредна три дана очекују будност и опрезност на терену, како би се ситуација испратила до краја.

Начелник Сектора је дан раније указао на то да неки председници општина нису добро урадили свој посао.

"Ако је закључак да су угрожена домаћинства у небрањеном делу, то не значи да не треба водити рачуна о тим људима", рекао је Марић и додао да ће се данас састати представници свих општина од Бездана до Новог Сада, па ће се на лицу места уверити да ли се могло више учинити.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом