Читај ми!

Војни лекари у Клајићу

Трећи центар за обуку Војске Србије организовао је акцију "Војни лекар на селу" у Клајићу, удаљеном 24 километра од Лебана. Са лекарима су били и ветеринар и стоматолог.

Седамдесетседмогодишња Стојанка Јовић непуна два сата је пешачила по јакој киши да би стигла на преглед. Навикла је, каже, на муку и тежак планински живот па јој ни четири километра пута нису проблем. Она и још 130 мештана Клајића обрадовали су се војном лекарском тиму.

Штета, кажу неки, што лекари који долазе не носе са собом и лекове, јер су у том селу углавном старији људи којима није лако да путују до града.

Старији и углавном хронични болесници - у најкраћем је здравствена слика горштака. „Људи имају повишен крвни притисак. Има и дијабетичара. Изнемогли су и имају проблеме са кретањем", објашњава капетан Бојан Николић, лекар опште праксе.

У истуреном одељењу лебанске Основне школе "Радован Ковачевић Максим" у Клајићу некада је било 300 ђака, данас их је само осамнаесторо. Услови су изузетно лоши али се не жале.

Милица Станојковић, ученица 4. разреда, устаје у 7 сати ујутру и до школе путујем сат времена. Слично је и са осталима. „Сам живот им је веома тежак, али се сналазе и добри су ђаци", наглашава учитељица Ана Ђорђевић.

Лекар у село долази једном месечно. Стоматолог, кажу мештани, једном у десет година.

Изворска вода, непрегледни пашњаци, шума, надморска висина од 1.100 метара - услови идеални за сточарство, али тек по које домаћинство у Клајићу чува стоку јер су млади отишли а стари не могу.

„Једино ја и још један домаћин у селу плаћамо раднике у сезони јер не можемо све да постигнемо", каже Чедомир Николић. „Може овде добро да се живи али мора много да се ради."

Са екипом војних лекара у Клајиће је дошао и ветеринар. Према речима мајора Саше Тврдоријеке, здравствено стање животиња је добро, а ветеринари се уредно одазивају позиву мештана.

Ово је прва акција коју је организовао Трећи центар за обуку Војске Србије.

"У наредном периоду планирамо овакву акцију и у планинском селу Тегошници код Власотинца", наводи капетан Петар Илић, начелник за војно-цивилну сарадњу.

Од социјалне помоћи у општини Лебане живи око три хиљаде породица. Списак за једнократну новчану помоћ је знатно дужи, а на њему и трећина становника Клајића. Да имају добар пут, бољу струју, сигнал за мобилну телефонију сигурно би, кажу, у Клајићу живело више људи.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242 131

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом