Читај ми!

Оптужница због злочина у Керестинцу

Против петорице Хрвата подигнута оптужница за ратне злочине почињене над 34 заробљеника у логору Керестинец код Загреба.

Загребачко тужилаштво подигло је оптужницу против петорице Хрвата због ратног злочина почињеног над 34 заробљеника од новембра 1991. до јуна 1992. у логору Керестинец код Загреба.

Оптужница је, после једногодишње истраге, подигнута против бившег управника логора Керестинец Стјепана Кларића (54), његовог заменика Дражена Павловића (46), Горана Штрукеља (44), Жељка Живеца (43) и Виктора Иванчина (59), који су тада били стражари.

У Керестинец, бившу ракетну базу ЈНА, довођени су заробљени припадници ЈНА, добробољачких српских јединица углавном с подручја Сиска, и цивили, међу којима је било и жена.

Кларић се терети да је дозвољавао оптуженима и осталим припадницима Хрватске војске да ратне заробљенике физички и психички малтретирају, као и да је учествовао у њиховом злостављању, објављено је у саопштењу на интернет-страници тужилаштва.

Сви окривљени терете се и да нису предузели ништа да спрече и казне таква злостављања у оним ситуацијама кад сами нису учествовали у њима, чиме су прекршили прописе међународног ратног права.

Петорица оптужених терете се да су на разне начине злостављали укупно 34 особе чиме су им нанели велике патње и повреде телесног интегритета и здравља. Против оптужених који се у притвору налазе од новембра прошле године, предложено је продужење притвора због тежине почињеног дела.

Кларић и остали после хапшења су се пред истражним судијом бранили ћутањем. Неки од заробљеника који су прошли кроз Керестинец говорили су о бруталном батинању заробљеника, скоро свакодневним мучењима и силовањима.

Керестинец је у Другом светском рату, у време постојања Независне државе Хрватске, служио као логор, прво за Србе и Јевреје које су после пребацивани у Србију у места северно од Саве или у логор смрти Јадовно код Госпића.

Касније је служио за комунисте који су у лето 1941. покушали бекство, при чему су сви осим једног похватани и побијени. Кроз логор је до маја 1945. прошао велики број људи, од којих су многи побијени у околним шумама.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом