петак, 04.11.2011, 10:59 -> 00:31
štampajГрци гласају о поверењу влади
Грчки посланици вечерас гласају о поверењу влади премијера Јоргоса Папандреуа. Судбина Папандеруа, који позива на формирање владе консензуса, зависи од тога како ће гласати посланици његове партије. ПАСОК има тесну већину - 152 од 300 посланичких места.
23.48 - Према непотврђеним информацијама сви посланици ПАСОК-а дали подршку влади.
22.48 - Грчки премијер истакао да ће разговарати са опозиционим лидерима око формирања нове коалиционе владе и да је спреман да преда власт, јавља Ројтерс.
22.37 - Папандреу рекао да би избори спречили спровођење плана договореног са ЕУ и ММФ-а и да би у овом тренутку били катастрофални.
Кључно гласање о поверењу влади премијера Јоргоса Папандреуа, које представља последњи чин политичке драме у Атини, биће одржано вечерас у грчком парламенту.
Папандеруова судбина зависи од тога како ће гласати његови посланици, јер његова социјалистичка партија ПАСОК има тесну већину у парламенту – 152 места од 300 посланичких места.
Међутим, два посланика владајуће Социјалистичке партије најавила су јуче да неће уопште учествовати у гласању, чиме социјалисти губе танку већину у парламенту, односно имаће 150 од 300 гласова.
Грчки премијер теоретски може да добије поверење, али ће то зависити од броја посланика који ће учествовати у гласању.
Посланици ПАСОК-а, који не желе да гласају, противе се Папандреуовој намери да одржи референдум о европском плану помоћи, чему се, такође, противи и пет његових министара.
Поред тога, још неки социјалистички посланици најавили су да ће ускратити подршку грчком премијеру уколико не обећа да ће поднети оставку и формира владу националног јединства.
Истовремено, грчко Министарство финансија саопштило је да је Грчка одустала од плана да одржи референдум о чланству земље у еврозони, који је претио да доведе до кризе европског блока.
Грчки министар финансија Евангелос Венизелос дао је то обећање у телефонским разговорима с председавајућим еврозоне Жан-Клодом Јункером, европским комесаром за економију и монетарна питања Олијем Реном и немачким министром финансија Волфгангом Шојблеом, наводи се у саопштењу, преноси Ројтерс.
Премијер Грчке Јоргос Папандреу, који је у понедељак најавио референдум, ублажио је јуче, после бурне расправе у парламенту, став о томе да грађани треба да донесу коначну одлуку и понудио је да разговара са опозицијом о решавању кризе у земљи.
Папандреу је рекао да референдум о помоћи који је донела ЕУ никада није био сврха сам по себи и најавио да ће разговарати о ширем консензусу са опозиционим лидером Антонисом Самарасом.
"Мој став је јасан. Морамо одмах да почнемо разговоре о формирању владе широког консензуса, како би нормализовали политичку ситуацију и применили споразум из Брисела пре отпочињања изборне процедуре", рекао је Папандреу.
У канцеларији грчког премијера тада је речено да референдум неће бити расписан, уколико највеће политичке партије постигну договор, јер, како се наводи, разлог за референдум не постоји, ако две највеће странке постигну консензус.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар