петак, 03.06.2011, 11:39 -> 12:48
Увредама до новог парламента
Данас је последњи дан кампање пред ванредне парламетарне изборе у Македонији, заказане за 5. јун. Кампања обиловала увредама, а било је и говора мржње. На изборима први пут гласају македонски исељеници широм света.
Последњег дана предизборне кампање пред превремене парламентарне изборе у недељу 5. јуна, аналитичари процењују да македонски политичари нису положили тест из политичке културе, јер је у њихових говорима било увреда, негативних квалификација, па чак и говора мржње.
За разлику од лидера и кандидата за посланике владајуће ВМРО ДПМНЕ и опозиционог Социјалдемократског савеза (СДСМ), албанске партије су говоре у предизборној кампањи углавном посветиле евроатлантским интеграцијама и решавању проблема Албанаца.
За двадесет дана предизборне кампање, македонске политичке партије водиле су углавном негативну кампању. "Лопови", "транзициони политичари", "диктатори" - само су део квалификација који су се могле чути на митинзима.
Како оцењују македонски аналитичари, највећу улогу у тој негативној кампањи имали су електронски медији - провладина Телевизија Сител и опозициона телевизија А1, које су се ставиле на страну ВМРО ДПМНЕ, односно СДСМ-а, преноси Бета.
Две највеће странке су се на крају кампање међусобно оптужиле за "спуштање кампање на најнижи ниво" у протеклих 20 година.
На ванредним парламетарним изборима 1,8 милиона бирача моћи ће да се определи између 18 изборних листа, од којих четири заступају Албанце.
Највеће шансе анкете дају владајућој ВМРО-ДПМНЕ, која би могла да освоји десетак мандата више од опозиционог Социјалдемократског савеза (СДСМ), али недовољно да сама формира владу, па ће поново морати да уђе у коалицију са неком од партија које заступају Албанце.
На изборима ће први пут гласати десетак хиљада македонских исељеници широм света, највише у Европи, Америци и Аустралији, за које су предвиђена три посланичка места, од укупно 123, колико има македонски парламент.
Изборе ће пратити 330 међународних посматрача и око 3.500 представника удружења македонских невладиних организација "МОСТ".
Последњи парламентарни избори у Македонији 2008. протекли су уз неправилности и изгреде у којима је страдала једна особа.
Македонска политичка криза почела је у јануару, када је опозициони СДСМ одлучио да бојкотује рад парламента, због замрзавања банковних рачуна телевизије А1 и неколико новина наклоњених опозицији, јер је њихов власник Велија Рамковски осумњичен за пореске прекршаје.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар